Mint korábban megírtuk, a Miniszterelnökség felkészülve arra, hogy majd a várba költözik, öt festményt vásárolt meg Kalmár Tímeától. Azok “új székhelyének ornamentumaként szolgálnának”, “egyediségükkel méltóképp reprezentálják a XVIII. és XIX. század magyar művészetét”.
A csúcsminisztérium most tudatta, hogy az összes képet a jogszabályok betartása mellett, több művészettörténész és igazságügyi képszakértő egymástól független szakvéleménye alapján vette
a Magyar Állam számára – ezáltal gyarapítva a magyar kulturális vagyont.
A képek kiválasztásáról, illetve azok vételáráról is neves szakértők véleménye alapján döntöttek. A Miniszterelnökség – a neveket mellőzve – közölte, a felkért művészettörténészek és igazságügyi képszakértők egymástól függetlenül megállapították, hogy a festőművészek koruk legnevesebb képviselői, képeik pedig az alkotók kiemelkedő munkái.
A Miniszterelnökség a szakvélemények és értékbecslések megismerése után, egy közbeszerzési eljárás alapján szerződött a képek tulajdonosával. A magyar kultúrtörténetnek páratlan műkincseket – közbeszerzési, jogi, pénzügyi szakemberekből álló – bírálóbizottság felügyelete mellett vették meg.