A 70 éves nyugdíjas filozófiaprofesszor, Jaroslaw Frackiewicz és 58 éves felesége, a szintén nyugdíjas vízépítő mérnök, Celina Mróz halálhírét a lengyel külügyminisztérium megerősítette, és hivatalosan közölte családjukkal.
Frackiewicz és felesége tapasztalt vízi túrázók voltak, húsz éve kajakoztak a világ sok részében, többek között Kanadában, Spanyolországban, Indiában, Portugáliában és Törökországban. Perui útjukról az utolsó bejegyzés internetes blogjukban május 26-ról származik. Minden valószínűség szerint egy nappal később ölték meg őket.
Az eddigi vizsgálat szerint az indiánok “pishtaconak” nézték őket. A perui indiánok egy részének körében még mindig élő hiedelmek szerint a “pishtaco” olyan fehér ember, aki belopózik az őslakosok falujába, hogy ott indiánokat öljön, akiknek a zsírját később orvosságként, sőt repülőgépek üzemanyagaként használja fel.
Bennszülött tanúk bejelentése nyomán a perui rendőrség jórészt indiánokból álló különleges egysége szállt ki a dzsungelbe. Összesen 30 állig felfegyverzett ember indult a lengyel házaspár keresésére. Útjukról három letartóztatott indiánnal és a házaspár néhány személyes holmijával tértek vissza.
A letartóztatott indiánok tanúvallomásai egybeestek. Családjuk tagjai észlelték a házaspár sátrát az indián falu közelében. Rájuk parancsoltak, hogy menjenek onnan. Meg sem várva, hogy összecsomagoljanak, az egyik ittas indián lőni kezdett rájuk. Aztán unokatestvére segítségével feldarabolta és a folyóba vetette a holttesteket. A felszerelés egy részét és a kajakot ugyancsak elsüllyesztették, a többi holmit pedig elosztották a falu lakói között.
A rendőrség érkezésének hírére a nyomok eltüntetésében segédkező több cinkos a gyilkossal, egy 29 éves férfival együtt a dzsungelbe menekült. A rendőrség szerint csak idő kérdése, hogy elcsípjék őket.
Az őslakosok vezetői levélben kértek bocsánatot a házaspár családjától, a lengyel néptől és minden európaitól. Mélységes szégyenkezésüknek adtak hangot, elítélték a gyilkosságot, és teljes együttműködést ígértek a bűnügy felderítésében.
Szakértők szerint a házaspár több hibát is elkövetett. Táborverés a helyi indiánok beleegyezése nélkül a bennszülöttek szemében rossz szándék jele. Ráadásul a lengyelek nem tudtak spanyolul, ami lehetetlenné tette, hogy szót értsenek a helybeliekkel. Az indián vezetők azt tanácsolják, hogy a spanyolul nem tudó idegenek feltétlenül kérjék az ilyen jellegű túráknál egy helyi kalauz segítségét.