A nemzetközi hitelminősítő mindenekelőtt azzal a véleményével indokolta a lépést, hogy a magyar bankok pénzügyi mérlegének kockázatmentesítési folyamata jórészt befejeződött. A következő 12-18 hónapban a kinnlevőség-portfóliók minőségének javulási mozgástere az eddigieknél korlátozottabb lesz, a javulás üteme pedig várhatóan lassulni kezd.
Az elemzésben azzal számolnak, hogy a magyar bankszektor rendszerszintű nem teljesítő kinnlevőség-állományának aránya a teljes hitelportfólión belül 5,5 százalék körüli szintre csökken 2019 végéig a tavalyi év végén mért 6,2 százalékról. A hitelminősítő hangsúlyozta, hogy a nem teljesítő követelések rátája 2016-ban még 15 százalék környékén járt.
Hozzátették: a magyar gazdaság fő hajtóerői közé tartoznak a háztartási szektor kiadásai, valamint a magánszektorbeli és az Európai Unió által finanszírozott beruházások.
A bankok tőketartalék-helyzete és finanszírozási kondíciói stabilak, de a nyereségesség várhatóan kissé gyengülni fog. A hitelpiaci verseny ugyanis szűken tartja a nettó kamatréseket, miközben a tartalékolási költségek normalizálódnak, és a működési költségek emelkednek.
A prognózis szerint a magyar bankrendszer működési környezete továbbra is kedvező lesz:
Ugyanebben az időszakban 1,9 százalékos átlagos növekedést várnak az euróövezeti gazdaságokban.
A cég adatai alapján a magyar bankrendszer betétállománya a teljes eszközállomány 70 százalékát tette ki 2018 végén. A szakértők szerint továbbra is a betétállomány lesz a magyar bankok fő finanszírozási forrása.
A Moody’s hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a devizabetétek magas aránya refinanszírozási kockázatot jelent. A hitelminősítő majdnem három évig tartotta nyilván pozitív kilátással a magyar bankrendszert.
Kiemelt fotó: iStock