Pénzügy

Kamatemeléssel édesgetnék állampapírba a pénzünket

allampapir(210x140).jpg (Array)
allampapir(210x140).jpg (Array)

Máris kamatot emelt az állam, hogy lakossági állampapírba terelje a parlagon heverő megtakarításokat, figyelt fel az Azénpénzem.hu. Cikkükből kiderül, hogy

  • januártól az eddiginél 0,25 százalékponttal többet, évi 3,25 százalékos kamatot fizet a Kétéves Magyar Állampapír.
  • A decembertől kapható új kibocsátású, ötéves inflációkövető Prémium Államkötvény kamata pedig 0,3 százalékponttal magasabb, mint az eggyel korábbi évjáraté. Az emelés annak köszönhető, hogy 1,4 százalék helyett 1,7 százalékkal fizet többet az inflációnál, így jelenleg 4,1 százalék a kamata.

Újabb kamatemelések jönnek

Február 22-től pedig még ennél is többet fizet majd az ötéves állampapír, ugyanis ekkor fog átárazódni, a kamatprémium pedig a 2018-as inflációra rakódik majd, ami a várakozások szerint 2,9 százalék volt. Így a kamat várhatóan 4,6 százalékra emelkedik.

A Babakötvény kamata február 1-jétől ugyancsak változik, a várakozások szerint 5,9 százalékra fog nőni. (Infláció plusz 3 százalékot fizet.) Ezzel magasan a legjobb ajánlat lesz a piacon, igaz, ezért hosszú évekig (akár 18 évig) az államnak kell adni a pénzünket.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) legutóbb augusztusban emelte meg 0,5 százalékponttal a kétéves és annál rövidebb lejáratú lakossági állampapírok kamatát, feltehetően azért, mert az előző negyedévben nem fogyott kellően az értékpapírokból, jegyzi meg a szakportál.

Nem az a kérdés, hogy a többi állampapír kamatát is emeli-e majd az ÁKK, hanem az, hogy mikor.

Ugyanis a teljes idei állampapír-kibocsátás jelentős részét a lakosságnak szeretnék értékesíteni. Erről Varga Mihály pénzügyminiszter és Barcza György ÁKK vezérigazgató is beszélt az év végén. Nagy Márton, az MNB alelnöke egy konferencián már az ősszel kifejtette, jó lenne, ha a lakosság kezében levő több mint 5000 milliárd forint készpénz lakossági állampapírba menne. Egy új termék, a babakötvényre hajazó Nyugdíj Előtakarékossági Magyar Állampapír (NYEMÁP) bevezetésével szintén a lakossági pénzek államkötvénybe csatornázása lenne a cél.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik