Az elmúlt hónapokban az Index azt próbálta kinyomozni, hogy miért és hogyan szerződött le az FM a Hungáriával és valójában mennyi közpénz is áramolhatott a minisztérium háttérintézményétől a brókercéghez, és minderről kik tudhattak.
A kutakodást, mint írják, nehezítette, hogy hiába kérdezték az FM-et és a TIG-et, a minisztérium és az állami cég sem árulta el, pontosan mennyi pénzt fizetett az állami cég a Hungáriának és abból mennyit vesztettek. Sikerült ugyanakkor felkutatniuk és beszélniük az ügy szereplői közül néhány emberrel, és megszereztek olyan dokumentumokat is, amelyek segítettek a részletek feltárásában és a tisztánlátásban.
Sokat kockáztattak, és tisztában voltak vele
Kiderítették például, hogy nemigen vághatta mellbe Fazekas minisztériumát a hír, hogy 410 millió forintjuk bennragadt a március 5-én bedőlt Hungáriánál, mert januárban volt egy belső vizsgálat, amiről februárban tájékoztatták a minisztert. Vagyis tudhatta, hogy baj van a TIG-nél.
A lap azt is megtudta, hogy a szabálytalanul kockáztatott összeg 410 millió forintnál jóval több is lehetett, hiszen a TIG 1,6 milliárd forintos portfóliószerződést kötött a brókercéggel. És volt olyan időszak is, amikor 2,7 milliárd forintot tartottak a Hungáriánál. Gyakorlatilag a cég teljes szabad pénzforrását nagy kockázatú értékpapírokba fektették. És tudtak a kockázatokról is, mert aláírták az erre vonatkozó tájékoztató papírokat.
A szövevényes ügyről még többet megtudhat itt.