Szerdán Ajay Agarwall, a Liberty Steel ügyvezetője tájékoztatta az ideiglenes vagyonfelügyelőt, hogy nincs fedezet a munkabérek kifizetésére. A 24.hu írta meg, hogy a kormány felkészült a helyzetre, Orbán Viktor hétfőn kiadott rendelete már pontosította, mi a teendő, hogy a vasmű dolgozói mégis pénzhez juthassanak.
A Vasas Szakszervezeti Szövetség Facebook-oldalán közölte, gyors intézkedésre lesz szükség, hogy a béreket ki tudják fizetni a Bérgarancia Alapból. Azt írták, a kormány októberi rendelete alapján kirendelt ideiglenes vagyonfelügyelő arról tájékoztatta a szakszervezeteket és az üzemi tanácsot, hogy hiába kért a jogszabályoknak megfelelően jognyilatkozatot a cég vezetésétől arról, ki tudják-e fizetni a munkabéreket a törvényes határidőre.
Amikor az ideiglenes vagyonfelügyelő a Bérgarancia Alap lehívásához szükséges számla létrehozására szólította fel, Ajay Agarwall ügyvezető tudatta: a munkabérre nincs fedezet, a bankszámla megnyitását elkezdték, de még az sem áll rendelkezésre.
Az ideiglenes vagyonfelügyelő a kialakult helyzetről a Fővárosi Törvényszéket tájékoztatta, jelezte a számla megnyitásakor azonnal lép a munkabérek utalása érdekében.
Nekiment a Libertynek az NGM
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön felszólította az acélipari vállalatot, hogy fizesse ki a Dunai Vasmű dolgozóit, tegyen eleget törvényi kötelezettségének. A szaktárca MTI-nek küldött közleményében felidézte, az indiai-brit cégcsoport tavaly június végéig jelentős kormányzati támogatást kapott, ám
az elmúlt időszakban folyamatosan hitegette a közvéleményt.
A szaktárca elfogadhatatlannak nevezte, hogy a tulajdonos azt állítja, nem tudja kifizetni a cég több ezer dolgozójának bérét. A kormány a dolgozók védelmében készen áll az azonnali beavatkozásra, szükség esetén a Bérgarancia Alapból ismét segítséget nyújthat.
A kormány látva a vállalat utóbbi időszakban mutatott hozzáállását, már korábban megteremtette a bérek kifizetésének jogi lehetőségét, így szükség esetén haladéktalanul cselekedhet. Csődeljárásnál a kirendelt vagyonfelügyelő azonnal intézkedhet a bérek mielőbbi kifizetése érdekében, amennyiben ez történik, úgy elkerülhetetlenné válik, hogy a Liberty cégei rövid időn belül felszámolás alá kerüljenek.
Az NGM közleménye arra utalt, hogy a helyzet nem ismeretlen a kormánynak, tavaly februárban Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be, hogy a kormány fél évig fizeti a Dunaferr dolgozóinak bérét. Ez akkor az államkasszának összesen 16 milliárd forintjába került.