Valamivel kevesebb mint 40 ezer beteg várakozott márciusban műtétre a hazai kórházakban, válaszolta a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a portál megkeresésére.
Mint írták: a kötelező várólistákon – ezek vezetését egyébként 13 beavatkozás esetében írja elő a törvény – 39 751 beteg volt előjegyezve műtéti ellátásra, a várakozók száma a 2023. februárhoz képest nem emelkedett. Ugyanakkor van egy másik beteglista is, amit a kapacitáshiány miatt vezetnek az intézmények, ezek között az ellátások között pedig további hatezer beteg vár valamilyen műtéti beavatkozásra.
Az egészségbiztosító azt válaszolta: a kötelező listák mellett a szolgáltatóknak
A várólista helyzet valós változásáról azonban megbízható idősoros értékelés csak a kötelező várólisták adata alapján lehetséges.
Továbbra is a leghosszabb a sort a szürkehályog-műtétre váró betegeknek kell kivárni. Több mint 12 800-an várnak ilyen típusú beavatkozásra. A toplista második helyén a térdprotézisre várók vannak, több mint 11 400-an szeretnének megszabadulni a fájdalmas járástól. A harmadik leghosszabb várólista pedig a csípőprotézis-műtétre várakozóknál van, 7400 beteg vár a műtétjére.
Várakozók száma várólista típusonként (2023. március 27-én)
- Szürke hályog műtét
12 859 - Mandula, orrmandulaműtét
1 769 - Orrmelléküregek, proc. mastoideus műtét
79 - Gerincstabilizáló műtétek, gerincdeformitás műtét
987 - Gerincsérv műtét
57 - Prosztata jóindulatú megnagyobbodásának műtétei I.
44 - Prosztata jóindulatú megnagyobbodásának műtétei II.
387 - Nőgyógyászati műtétek nem malignus folyamatokban
451 - Térdprotézis műtét
11 476 - Csípőprotézis műtét
7 424 - Coronária intervenciók
2 795 - A szív elektrofiziológiai vizsgálata, nagy és radiofrekvenciás ablációk
1 126 - Jelentős kiterjesztett gerincműtétek
297 - Összesen:
39 751
Ugyanakkor azt nem tagadja a NEAK sem, hogy az elmúlt időszak várólista adatait átnézve az látszik, hogy a pandémia utáni értékekhez képest bár folyamatosan csökkent a várakozók száma,
ami a veszélyhelyzet alatti átszervezések miatt alakult így, de a többi európai országban is hasonló ellátási helyzet van még mindig – írták.
A koronavírus-járvány kitörése előtt még az OECD országok között is jól állt Magyarország a várólisták tekintetében. A járvány miatt azonban az ellátatlan betegek száma felhalmozódott, és a várólistákat még mostanra sem sikerült lefaragni. A várakozók száma alapján legalább tíz hónapnyi elektív ellátás hiányzik a rendszerből – ezt Pálosi Mihály, a NEAK főosztályvezetője mondta korábban a Magyar Kórházszövetség februári konferenciáján. A várólista rendszert egyébként 2012-ben vezették be Magyarországon, 2019-ig 30 milliárdot fordítottak a kiemelt várólista csökkentésre.