A szervezet honlapján pénteken megjelent közlemény szerint az ÁSZ megalapozottnak tartja a törvényjavaslatot, amely hozzájárul a magyar gazdaság makrogazdasági stabilitásához, és megfelel az Alaptörvényben meghatározott államadósság-szabálynak, valamint a költségvetésre vonatkozó jogszabályi előírásoknak.
A központi tartalék jellegű előirányzatok összege együttesen 488 milliárd forintot tesz ki, amelyből a GDP közel 0,8 százalékát kitevő országvédelmi alap kiadási előirányzata 378 milliárd forint. A feltárt kockázatok költségvetési intézkedésekkel kezelhetőek, a tervezett tartalékok megfelelő biztosítékot adnak a felmerülő költségvetési kockázatok kezelésére – állapítja meg az elemzés.
Véleményében az ÁSZ felhívja a figyelmet, hogy a felülről nyitott előirányzatok esetében is szükséges az előirányzatok dokumentumokkal való alátámasztása, mert ezek hiánya kockázatot jelent a költségvetés végrehajtása során, emiatt szükséges a felelős gazdálkodás erősítése.
Az ÁSZ megállapította továbbá, hogy a központi költségvetésről szóló törvényjavaslat alapján az államadósság alakulásával kapcsolatos jogszabályi előírások teljesülnek, az uniós módszertan szerinti hiány tervezett értéke teljesíti a gazdasági stabilitásról szóló törvényben szereplő előírást. Ugyanakkor a kormányzati szektor strukturális egyenlegének számított mértéke nincs összhangban a stabilitási törvényben előírtakkal, ez azonban nem jelent kockázatot a költségvetés végrehajthatósága szempontjából.
A 2020-as költségvetési törvényjavaslatban a kormány 4 százalékos gazdasági növekedéssel, 1 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánnyal, a GDP-arányos államadósság további csökkenésével – év végére 67 százalékra történő mérséklődésével -, valamint 2,8 százalékos inflációval számol.
Kiemelt kép: MTI/Máthé Zoltán