A cég közölte ugyanakkor, hogy véleménye szerint a magyar államháztartási hiány csökkentésére tervezett kormányzati intézkedések “nem javítják” a közfinanszírozási helyzet fenntarthatóságát.
Az S&P a hosszú futamidejű magyar szuverén devizaadósságot “BBB mínusz” szinten tartja nyilván, leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással. Ha a cég innen leminősítette volna a magyar besorolást, Magyarország ennél a hitelminősítőnél nem befektetésre ajánlott, spekulatív – vagyis “bóvli” – devizaadós-kategóriába került volna át.
Londoni elemzők változatlanul valószínűsítik, hogy a költségvetési tervek bejelentése nyomán valamelyik hitelminősítő rontani fogja a magyar adósbesorolásokat, de az eddigi előrejelzések az S&P osztályzatrontását nevezték a legkevésbé valószínűnek, éppen azért, mert ennél a cégnél a magyar besorolás épp a befektetői és a spekulatív sávok határán van.
Az RBC Capital Markets befektetési társaság éppen szerdai londoni helyzetértékelésében fejtette ki azt a véleményét, hogy “nehéz lenne igazolni” Magyarország átsorolását a bóvli adóskategóriába, mivel a magyar költségvetési helyzet “gyakorlatilag az összes többi EU-tagállaménál jobb”.
A Standard & Poor’s a magyar adósosztályzat megerősítéséhez fűzött elemzésében mindazonáltal közölte, hogy megfontolja Magyarország leminősítését, ha nem érzékel “hiteles kilátást” a magyar közfinanszírozás helyzetének olyan jellegű strukturális javulására, amelynek révén középtávon érdemben csökkenhet a hazai össztermékhez (GDP) mért közadósság-ráta.
A hitelminősítő szerint a kormány által a hiánycélok teljesítése és az egységes személyi jövedelemadó költségeinek kompenzálása végett a bankokra, valamint a távközlési, az energiaipari és a kiskereskedelmi szektorokra kirótt, “jórészt ad hoc, átmeneti” illetékek “nem sokat segítenek” a strukturális jellegű hiány kezelésében.
A magán-nyugdíjpénztári átutalások felfüggesztéséről a Standard & Poor’s úgy vélekedett, hogy jóllehet ez alkalmas a kormányzati szféra deficitjének mérséklésére, ám alááshatja a közfinanszírozás hosszú távú fenntarthatóságát, különösen akkor, ha az intézkedés állandósul.