Élet-Stílus

Károly fizette a ruhát, amiben felesége revansot vett rajta – Diana 30 éve viselte ikonikussá vált bosszúruháját

Martin Keene / PA Images / Getty Images
Martin Keene / PA Images / Getty Images
Három évtizede, hogy Diana hercegné viselte azt a nem éppen hercegnéhez illő ruhát, amit ma már csak „bosszúruhaként” emleget a popkultúra. Az ejtett vállú, testre simuló, aszimmetrikus szegélyű fekete selyemestélyivel a brit királyi család szabályait szerint protokollt szegett a walesi hercegné. Ám a címlapokra kerüléshez Károlynak is köze volt.

Diana hercegné 32 évesen megteremtette egyik legmaradandóbb örökségét, a bosszúruhát. 1994-et írtunk: egy szerdai napon az akkor még csak trónörökös Károly herceg tévéműsorban ismerte be a nagy nyilvánosság előtt, hogy hűtlen volt feleségéhez, két gyereke anyjához.

Ezt követően nemesedett divattörténeti pillanattá Diana sokat mutató estélyije néhány órával később, mikor a Vanity Fair partiján kiállt a nyilvánosság elé – „a bosszúruhában”. De hogyan jutott el odáig?

Szavak nélkül üzent Károlynak és a világnak

1994. június 29-én két fontos dolog történt a brit királyi család szemszögéből:

  • Diana hercegné London egyik kensingtoni galériájába volt hivatalos a Vanity Fair jótékonysági vacsorájára.
  • A tévében leadták a Károly herceg – A magánember és a közéleti személyiség című dokumentumfilmet, ami azzal a céllal készült, hogy újra szimpatikussá tegyék vele a herceget, miután 1991-ben különvált Dianától.

A film – amit akkor 13 millióan néztek – épp ellenkező hatást váltott ki az emberekből, mint azt a készítők remélték, a Károlyt interjúztató újságíró ugyanis megkérdezte a herceget, „hűséges és becsületes” volt-e Dianához a házasságuk alatt. Károly őszintén válaszolt:

Igen, abszolút. Egészen addig, amíg menthetetlenül össze nem omlott [a kapcsolat], mindketten próbálkoztunk

– felelte a herceg.

Mélységesen sajnálatos dolog, de előfordul, és sajnos ebben az esetben meg is történt. Ez a legutolsó dolog, amit valaha is akartam

– tette hozzá Károly, aki azt is elmondta: nem azzal a szándékkal lépett frigyre, hogy „ez” megtörténik.

A virágnyelven megfogalmazott vallomás éppen elegendő volt ahhoz, hogy Károly – aki addig bölcsen hallgatott házassága megromlásáról – ismét nehezen kimagyarázható helyzetbe kerüljön, ezzel ugyanis megerősítést nyert a régóta terjedő pletyka, miszerint félrelépett. Bár nevet nem említett, már akkoriban is köztudott volt, hogy közeli kapcsolatot ápol Camilla Parker-Bowles-zal, jelenlegi feleségével, akit ma már Kamilla királynéként ismerünk. Az interjúban mindemellett hosszasan beszélt arról, hogy ők ketten évek óta jó barátok, és még hosszú évekig azok is maradnak.

Diana feltételezhetően nem aznap hallott arról először, hogy férje megcsalta, már csak azért sem, mert a New York Times korabeli beszámolója szerint két nappal korábban kiszivárgott a hűtlenség híre, ami olyan szalagcímeket eredményezett, mint „Károly: Megcsaltam Dianát” és „Di megmondta”.

Csakhogy a nyilvánosság előtt ekkor lett hivatalos a házasságtörés ténye.

A hercegné dönthetett volna úgy, hogy elkerüli a kamerákat és távol marad a rivaldafénytől, amíg kicsit elül a vihar, ő azonban nem ezt az utat választotta aznap este: felvette azt a bizonyos fekete ruhát, a legszebb mosolyát, és megadta az állandóan nyomában lévő fotósoknak, amit annyira akartak.

A bosszúruha születése

Diana hercegné az utolsó pillanatban változtatta meg, mit vesz fel az adománygyűjtő eseményre. Eredetileg egy Valentino-ruhát viselt volna, de miután a sajtó idő előtt tudomást szerzett a tervéről, elővette a három éve a szekrényében őrzött, Christina Stambolian által kifejezetten neki tervezett, kézzel varrt, mini uszállyal ellátott fekete estélyit.

Állítólag addig azért nem merte magára ölteni, mert attól tartott, túl merész.

Diana Archive / Getty Images

Stambolian pár évvel később a Sunday Mirrornak felidézte azt a szombat délutánt, amikor a walesi hercegné 1991 szeptemberében a bátyjával együtt betért londoni butikjába. Elmondása szerint miután Diana kiválasztott egy hétköznapi ruhát és néhány blúzt, azt mondta: „Szeretnék egy különleges ruhát egy különleges alkalomra. Nem számít, hogy rövid vagy hosszú, csak különlegesnek kell lennie.”

Leültünk, és én felskicceltem néhány vázlatot egy papírra. A ruha hivalkodó és elég rövid volt, sokat mutatott, főleg a lábából. Diana nem volt benne biztos. Úgy gondolta, kicsit kockázatos. Azt mondtam neki: »Miért ne lehetnénk merészek?!«. De ő azt akarta, hogy jobban takarja, hosszabb legyen, és ne legyen ilyen mély a kivágása

– emlékezett vissza a divattervező, aki arra biztatta vásárlóját, mutassa csak meg a világnak „csinos lábait”.

Megkérdezte a bátyját, aki annyit mondott: »Tedd, amit jónak látsz!«. Végül igent mondott a fazonra, és áttértünk a színre. Én feketére gondoltam, de ő krémszínt akart. Számomra Diana egy fekete-fehér típusú ember volt

– folytatta Stambolian, aki szerint a hercegné nem akkor viselte először a később bosszúruha néven elhíresült öltözéket, amikor a nyilvánosság először látta.

Szerinte a ruhát egy férfinak szánta, aki nem Károly volt.

Diana állítólag nagyon elégedett volt az elkészült darabbal, amit két ember nagyjából hatvan munkaóra alatt készített el. Az ára 900 font volt, ami akkori árfolyamon 117 ezer forintot jelentett, ma ennek az összegnek majdnem a négyszeresébe kerülne.

A csekket, amivel kifizették, a walesi herceg nevére állították ki.

Tudta, hogy minden szem rá szegeződik

A megjelenés nagy sajtóvisszhangot kapott, másnap az összes napilap címlapon hozta le a Dianáról előző este készített képeket. „Sikkes a bosszú” – írta például a Sun. „Di tegnap este megmutatta Károlynak, mit hagy ki.” Ezzel a hercegné elérte, amit akart: háttérbe szorította csalfaságát elismerő férjét.

A szégyennel és megvetéssel járó áldozatszerep fölvétele helyett közölte a világgal, hogy nem fog csendben otthon ülni és tűrni.

A ruhát jegyző dizájner, Christina Stambolian A hattyúk tava fekete hattyújához, Odiliához hasonlította Dianát, mondván, „nem úgy akarta játszani a jelenetet, mint Odette – ártatlanul, fehérben –, hanem, mint Odilia. Egyértelműen dühös volt.”

A hercegné akkori stylistja, Anna Harvey a Vogue-nak azt mondta, Diana úgy akart kinézni, „mint egymillió dollár… és így is lett”, míg sminkese, Mary Greenwell a Telegraphnak úgy nyilatkozott:

Egyszerűen csak jól akart kinézni, és megmutatni egy nagyszerű ruhában a hihetetlen testét. Ennyi volt az egész.

A ruhaválasztás azért is volt rendkívüli, mert számos olyan jellemzője volt, amik a szigorú öltözködési szabályokat követő királyi család tagjainál nem voltak megengedettek:

  • Például térd fölé ért. Azelőtt nem fordult elő, hogy Diana rövidebb fazonú alkalmi ruhát választott volna egy hivatalos eseményre.
  • Emellett a királyi család jellemzően csak gyászidőszakban viselt feketét. Ezt az irányelvet Diana már korábban sem követte olyan szigorúan, de ez az alkalom kiemelkedőnek számított szabályszegés szempontjából.

Eloise Moran, aki könyvet írt Diana stílusáról, és arról, mit akarhatott üzenni a ruháival, a hercegné egyik legszenzációsabb húzásának tartja a bosszúruhát, szerinte holtversenyben van a menyasszonyi ruhájával. „A bosszúruha mini uszálya szöges ellentéte a 7,6 méter hosszú esküvői uszályának” – véli az írónő.

Hogy a bosszúruha miért hagyott ilyen mély nyomot az emberekben, arról Darnell-Jamal Lisby divattörténész a következőket mondta a Time-nak:

Azért rezonál velünk, mert mélyen együttérzünk Dianával a fájdalom miatt, amit átélt. Szóval látni őt diadalmaskodni abban a pillanatban nagy győzelem, még ha valójában kicsi is volt.

Meglátása szerint az emberek azonosulni tudtak Dianával, aki hiába volt a királyi család tagja és élt látszólag mesébe illő életet, ő sem volt immunis a szívfájdalomra. Lisby úgy látja, a bosszúruha a hercegné sebezhetőségét szimbolizálta, annak viselésével kifejezte a szenvedését, és fontos állomása volt az önkeresésének.

Popkulturális alapdarab lett

Diana megalkotta a bosszúruha koncepcióját és bevezette a fogalmat a köztudatba, még ha nem tudatosan tette ezt. Olyan örökséget teremtett, ami a mai napig fennmaradt, többek között utalt rá Beyoncé és Taylor Swift is egy-egy dalában (Freakum Dress és Vigilante Shit), Rihanna pedig egy 2017-es bálon tisztelgett a hercegné ruhája előtt saját viseletével.

Minden alkalommal, amikor egy férfi megcsal vagy rosszul bánik veled, szükséged van egy bosszúruhára. Ezt minden nő tudja. De akár tudatosan választotta ezt a lehengerlő ruhát, akár nem, engem meghat a tudat, hogy Diana hercegné is ugyanúgy szenvedett, mint bármelyik hétköznapi nő

mondta az énekesnő a Vogue-nak.

Desiree Navarro / WireImage Rihanna 2017-ben Diana hercegné bosszúruháját idéző ruhában.

A bosszúruha a brit királyi családról szóló netflixes sorozatban, A korona ötödik évadában is feltűnt. A Dianát alakító Elizabeth Debicki azt mondta, amikor kiderült, hogy megkapta a szerepet, a legtöbb ismerőse a gratuláció mellett a bosszúruha felől érdeklődött. A színésznőnek „jelentőségteljes és igencsak nagy hatású” volt magára öltenie az újraalkotott ruhát, annak viselése színészként is kiváltott belőle valamit.

Nem igazán tudom megmagyarázni. Olyan hihetetlen, hogy egy ruha képes reprezentálni egy történelmi pillanatot, vagy hogy ennek az embernek az élete ennyi mindent képvisel és ennyire ikonikussá válik. Szóval az egy nagy nap volt számomra a forgatáson

– nyilatkozta Debicki.

A bosszúruha sorsa

Az eredeti bosszúruhát pár hónappal Diana halála előtt, 1997 júniusában árverésre bocsátották a hercegné több más ruhadarabjával együtt New Yorkban, hogy a befolyt összeggel rákos és AIDS-es betegekkel foglalkozó jótékonysági szervezeteket támogassanak. A bosszúruhát akkor egy skót házaspár vette meg. A nagyközönség 2017-ben láthatta legközelebb egy Diana stílusát bemutató kiállításon, Írországban.

Károly herceg – A magánember és a közéleti személyiség című tévéműsor mára szinte teljesen feledésbe merült, Diana bosszúruhája azonban még mindig élénken él sokak emlékezetében. Tervezője mégis néha azt kívánja, bárcsak soha nem készítette volna el az ikonikussá vált darabot.

Nem is sejtettem, milyen fontos lesz az a ruha. Amikor dolgoztam rajta, magamban csak Diana-ruhának hívtam, de a bosszúruha elnevezés helytálló. Pontosan ezt akarta elérni

– mondta el Christina Stambolian, akinek nagy álma volt még egy ruhát tervezni Diana hercegnének a halála előtt, méghozzá egy második esküvői ruhát.

Ám arra már nem kerülhetett sor.

Getty Images Károly és Diana az esküvőjükön, 1981-ben.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik