Akut és krónikus prosztatagyulladás
A gyulladásnak két fajtáját különböztetjük meg, mindkettőre igaz, hogy kezelés hiányában a szexuális élet zavaraihoz is vezethet, nem beszélve a maradandó pszichés problémákról.
- Az akut prosztatagyulladás hátterében mindig valamifajta baktérium okozta fertőzés áll. Tünetei hirtelen lépnek fel: magas láz, gyengeség- és elesettségérzés, alhasi fájdalmak, vizelési panaszok, de a fájdalmas magömlés is együtt járhat a gyulladással. Általában antibiotikummal lehet megfelelően kezelni, ebben az időszakban a szextől és az alkoholfogyasztástól is tartózkodni kell.
- A krónikus prosztatagyulladás már jóval keményebb dió: ha több hónapon keresztül fennáll a gyulladás, vélhetően krónikussá vált a fertőzés, a panaszok azonban ilyenkor enyhébbek.
Kiváltó okok
A krónikus gyulladást több dolog kiválthatja, de általában bakteriális fertőzés a ludas. Ha nem bakteriális prosztatagyulladást állapítanak meg az orvosok, nehezen lehet behatárolni a kiváltó okokat. Ilyenkor részletesen tájékozódni kell a beteg életmódjáról.
A kiváltó ok többek között lehet:
- Fertőzés: egy-egy felfázás vagy a húgyhólyag fertőzései is komoly gondokat okozhatnak.
- Rossz táplálkozás: cinkhiány esetén gyakoribb a gyulladás, a kevés folyadék is ront a dolgon, továbbá a gluténérzékenység és a fűszeres ételek fogyasztása is a kiváltó okok közt lehet.
- Káros szokások: a dohányzás nem hat jól az immunrendszerre, így csökken a szervezet védekezőképessége.
- Ülő életmód: ha a munkánk a számítógéphez köt, és a nap nagyobb részében ülőmunkát végzünk, számolnunk kell a prosztatagyulladás kialakulásával.
- Stressz: az állandó idegeskedés nemcsak nehezíti a gyógyulást, de előidézi a bajt is.
- Sérülés: a prosztata tájékát érő rúgás, túl sok biciklizés, erős rázkódással járó sportok túlzásba vitele veszélyt hordoz magában.
- Rossz szexuális szokások: nem jó a prosztatának, ha nincs rendszeres magömlés, de az anális szex is előidézhet bakteriális fertőzést.
Mi a megoldás?
A teljes életmódváltás nem egyszerű, elhatározás szükséges hozzá. Fontos, hogy napi szinten sportoljunk (akár fél óra intenzív gyakorlat is segítségünkre lesz), igyekezzünk tudatosan étkezni, így magunk mögött hagyhatjuk a prosztatagondokat.
A kezelés gyógyszeres és nem gyógyszeres megoldások együttes kombinációjával lehetséges, a fájdalmak enyhítéséhez pedig patikában, vény nélkül kapható készítményeket hívhatunk segítségül. A tüneteket ne szégyelljük, forduljunk mielőbb orvoshoz a baj elkerülése végett – elvégre legyen szó akut vagy krónikus gyulladásról, mindkettő megviselheti a lelkünket, amire az egyébként is stresszes mindennapokban semmifajta szükségünk nincs.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.