Belefér a véleményszabadságba a “covidóta” szó használata azokra, akik a koronavírus-járvány ellenére nem hajlandóak maszkot hordani, vagy tiltakoznak a kijárási korlátozások ellen – jelentették ki német ügyészek. Az ügyészség azután kezdett el foglalkozni a kérdéssel, hogy több száz panaszt kaptak egy német politikus ellen, aki ezt a kifejezést használta a kijárási korlátozások ellen tüntető emberekre a Twitter-oldalán – írta a Reuters.
Saskia Esken, a német Szociáldemokrata Párt társelnöke egy augusztus 1-ei üzenetben nevezte covidiótának egy berlini tüntetés résztvevőit, akik szerinte mások egészségét veszélyeztették, amikor nem tartottak megfelelő távolságot egymástól, és nem viseltek szájmaszkokat.
A német ügyészséghez rágalmazás és becsületsértés miatt érkeztek panaszok a politikus ellen a kifejezés használata miatt, de az ügyészség közölte, hogy nem indítanak eljárást ellene. Az indoklásuk szerint a covidióta szó egy “vélemény kifejezése volt a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban indult politikai párbeszédben” és “az alkotmányban rögzített szólásszabadság védelme alá tartozik”.
Szombaton majdnem húszezer ember gyűlt össze Berlinben, hogy a koronavírus-járvány elleni óvintézkedések miatt tiltakozzanak, de a rendőrség végül feloszlatta azt, mert nem tartották meg az előírt távolságot és nem viseltek maszkot. A demonstráción nagyjából háromszáz embert tartóztattak le.
A kiemelt képen résztvevők a koronavírus-járvány elleni óvintézkedések miatti berlini tüntetésen. Fotó: AFP