Élet-Stílus filéző

Kiderült: így főz a magyar a karanténban

Közel két hete felmérést indítottunk oldalunkon, amiben a vírushelyzet miatt kialakult otthonmaradásban való főzési szokásokat szerettük volna behatóbban megismerni. 4 575 válasz érkezett, ebből pedig most lássuk, hogyan főztök ti, karanténban!

Az feltehetően senkinek nem újdonság, hogy nagyban megnőtt az otthoni főzés ezekben az időkben, bár azt mi sem sejtettük, hogy a válaszadók 92%-a átállt a saját kézzel készült ételekre. Persze alternatívaként még mindig ott van az ételrendelés, de ki ne szeretne inkább valami minőségibb ételt enni a családjával, mint mondjuk egy futószalagon készült pizzát. Hiszen a válaszadóink nagy részénél a család többször összeül, mint korábban, hogy közösen töltsék el étkezésüket.

A kezdeti boltrohamot mindannyian láttuk, többen pánikszerűen bevásároltak alapanyagokból, mások inkább a véletlenre bízták a dolgot, ami tökéletesen meg is látszódik a szokásokon.

Holtversenybe került szavazóink között a megtervezett főzés és a „dobjunk össze valamit, abból, ami itthon van”.

Ugyan időtartamban nem változott jelentősen a főzésre fordított idő a karantén alatt, körülbelül egy órát ácsorgunk a konyhában (48 %), míg válaszadóink 32 százaléka mondta azt, hogy valamivel többet tölt a konyhában. Persze, az nem mindegy, hogy a főtt rizsre várunk ennyit vagy esetleg a négyfogásos francia fogásokat flambírozzuk, illetve hány személyre kell főznünk.

Szeretjük a szendvicset, de leginkább egy időszakban

Hazánkban évtizedes hagyománya van a reggelire vagy vacsorára fogyasztott péksüteményeknek és különböző szendvicseknek, ami az úgynevezett hideg étkezés. Szavazóink igen nagy százaléka, egészen pontosan 58, főleg a 18-24 év közötti korosztályból, akiknek a szendvics inkább reggelit jelent. Nekik különösen egyszerűvé teszi a mindennapokat, iskolába, diákmunkába a legjobb választás a szendvicskészítés, úgy látszik, ez a szokás a karantén ideje alatt is megmaradt. Hatalmas előnye mindenkinek, hogy a szendvicskészítés kevés időt vesz igénybe, pikk-pakk összedobható az egész családnak, jól variálható, szinte megunhatatlan a lehetőségek tárháza. Azonban a felmérésből az látszik, hogy mindannyiunk kedvence a szalámis és a sajtos változat, válaszadóink 60 százaléka voksolt ezekre, ezután következnek csak sok zöldéges szendvicsek. Természetesen mindegyik fajtát sok más alapanyaggal készíthetjük, de a háznak is szüksége van alapra, így a szendvicsnek is, ami mi más lehetne, mint a margarin.

Ha már margarin

Margarint viszont nem csak a szendvicsekhez használhatjuk, persze többségünknek azonnal ez jut eszébe, de ki ne látott volna még reklámot, ahol például édes süteményeket, kuglófot sütöttek belőle. Nos, a margarint vírushelyzetben is kenjük-vágjuk, sőt, a válaszadók 16%-a most többször veszi elő a hűtőből, a főleg szendvics készítéshez és édes süteményekhez használt margarint, mint azelőtt.

Válaszadóink szerint a margarin legnagyobb előnye a vajjal szemben, hogy a hűtőből kivéve is könnyen kenhető (59 %), finom (33 %) és növényi eredetű (25 %).  A legtöbben tudják, hogy a margarin Omega-3 és Omega-6 zsírsavat, valamint E-vitamint is tartalmaz. Bár ma már az összes forgalomba hozott margarin transzzsírsav-tartalma alatta marad az EMMI rendeletben meghatározott határértéknek (2 g transzzsírsav/100g zsírtartalom), továbbra is tartja magát a tévhit, hogy a margarin hidrogénezett olajokból (34%) készül, és az egészségre káros mennyiségű transzzsírt tartalmaz (17%).

Úgy tűnik, még mindig kicsit kevesebben gondolják, hogy a margarin az egészségesebb (12%) és többen vannak meggyőződve ennek ellenkezőjéről (19%). Számukra javasoljuk, hogy járják nyitott szemmel a világot, hallgassák meg a legújabb dietetikai ajánlásokat, és adjanak esélyt a kisebb ökológiai lábnyommal rendelkező növényi alternatíváknak.

Szponzorált tartalom

A cikk az Upfield megbízásából készült.

Kiemelt kép: Getty Images

Ajánlott videó

Olvasói sztorik