Az energiahatékonyság ma már nem egy valóságtól elrugaszkodott ötlet: ami a bolygónak megkönnyebbülés, az egy vállalkozás számára a működési költségek alacsonyan tartását jelentheti. Okos előkészítéssel és némi odafigyeléssel könnyen energiahatékonnyá – tehát felelősen működővé és olcsóbbá – tehetünk egy irodát, egy virágkötő szalont vagy akár egy pékséget is.
Részben éppen a támogatási konstrukciók miatt, Magyarországon már az üzleti szektorban is egyre elterjedtebb a megújuló energiaforrások használata. Egy átlagos napelem teljesítményétől függően már biztonságosan elláthat például egy virágkötő műhelyet vagy egy kisebb irodát. A napenergia hatékony felhasználása az is, amikor egy telephely, iroda vagy üzlet a lehető legnagyobb mértékben a napfény beengedésével oldja meg a terek világítását.
A legpazarlóbb energianyelők a nyílászárók és falak lehetnek, megfelelő hőszigetelés nélkül rengeteg hőt engedhetünk ki az utcára. Magyarországon az épületek, házak hőveszteségének csaknem 30 százaléka a falakon át távozik, korszerű szigeteléssel viszont akár 60-65 százalékkal is csökkenthető az energiafelhasználás. A szigetelés nyáron is dolgozik, ilyenkor a legmelegebb napokon akár 5-7 fokkal is csökkenthető a belső hőmérséklet. A legfontosabb, hogy tisztában legyünk a falak és a nyílászárók állapotával: egy hőkamerás vizsgálat után világosan látszani fog, hol szökik a hő az épületből. A pontos diagnózis után már olcsó eszközökkel, például hőtükrös fólia felszerelésével is rengeteg pénzt és energiát lehet megspórolni.
Hasonló a helyzet a hétköznapi tudatossággal is: fontos, hogy vállalkozásunk dolgozói tisztában legyenek a hűtési és fűtési rendszer működésével és a munkahelyen evidenciává váljon az energiatakarékos szemlélet. Ilyen egyszerű szokás lehet az ablakok zárva tartása nyáron, amikor a klíma is üzemel, vagy a termosztát 20-22 fokra állítása télen.
Kiemelt kép: E.ON