Berlin
Berlinbe hónapok óta két fapados is repül, így egymással versenyezve sokszor kihagyhatatlan árakon kínálják a jegyeket. Nem ritka az sem, hogy 6-7 ezer forintból oda-vissza lehet foglalni, ennyiből itthon egy Budapest-Szeged-Budapest vonatút is alig kerül ki.
A Reichstag épületén kívül érdemes megnézni nemcsak a Brandenburgi kaput, de az Eas Side Galleryt, a Berlini fal még ma is álló részét is. Amiről kevesen tudnak, az a Potsdamer Platztól nem messze lévő GDR Watch Tower, ami a falat szemmel tartó őrbódék egyike. Privát üzemeltetésű, az ajtóban álló hölgynek vagy úrnak kell fizetni, aki nemcsak felenged minket a toronyba, de a személyes történetét is elmeséli (angolul). Ha kultúrára vágyunk, vegyük az irányt a Pergamonmuseum felé, ami nemcsak a német főváros, de Európa egyik leghíresebb múzeuma is – leginkább antik gyűjteményeket találhatunk itt.
Dublin
Hiába népszerű úti cél London, egy kicsivel távolabb már sokkal kevesebben mennek – pedig az Ír-tenger partján fekvő Dublin legalább annyi izgalmas dolgot tartogat, mint az Egyesült Királyság fővárosa. A Guiness Storehouse bemutatja a világ egyik leghíresebb sörének történelmét, a Szent Patrik-székesegyházról (amit nagyjából a budapesti Mátyás-templomhoz hasonlóan kötelező megnézni) pedig kevesen tudják, hogy állítólag ott épült, ahol Szent Patrik megkeresztelte a dubliniakat.
A 18. század végén létrehozott Phoenix Park legismertebb épülete egykor pápai rezidencia volt, de az egyébként ingyenesen látogatható, 7 négyzetkilométeres zöldterületen található még az állatkert is. Ha valaki szeretné elkerülni az irtózatos tömeget, az nézzen el a Chester Beatty könyvtárba, amit az egyetemisták is gyakran használnak, hogy tanulmányozzák többek között az Ó- és az Újtestamentumot.
Varsó
A fővárosoknál maradva egy hosszú hétvége konkrétan Varsóért kiált: az egyhetes nyaralást igazából nem annyira éri meg ide szervezni, de a látványosságok miatt legalább egyszer érdemes ellátogatni. A Kultúra és Tudomány Palotája még ma is megosztja a lengyeleket, viszont érdemes megnézni, ugyanis a benne található liftek 114 méter magasra visznek fel minket.
A város látképe innen a legszebb, mivel ez az egyetlen pont, ahonnan a torony nem látható
– állítja egy régi varsói vicc. A 15. században épült Királyi palota szintén kihagyhatatlan, ahogy a Łazienki-palota is, ami egy tó szomszédságában található.
Chopin szobrát se hagyjuk ki, ahogy a fotogén Szent János-főszékesegyházhoz is megéri elugrani. A Szent Anna-templom tornyába másszunk még fel, ha marad energiánk, a Piactéren pedig azért érdemes elidőzni, mert bár hiába van több száz éves múltja, a háborúban porig rombolták, utána viszont újraépítették.
Göteborg
A Koppenhága és Oslo között félúton, a svéd nyugati partvidéken fekvő Göteborg egyre népszerűbb a magyarok körében is. Nem csoda: Liseberg névre hallgató vidámparkjuk például Európa egyik legjobbja. Az is le tudja kötni magát, akit inkább a természet érdekel: az Universeum tudományos múzeum és a Garden Society arborétum mellett érdemes ellátogatni az Älvsborg erődbe is. A Göteborgi Múzeum helyett a vizet kedvelők elnézhetnek a Maritimanba, ami egy hajóban van, illetve a Volvo Múzeumba is, ahol az autómárka legjobb darabjait is kiállították.
Ha időnk engedi, érdemes a környező szigeteket is felfedezni: Vingán például egy különleges világítótoronyba botolhatunk.