Az őszi Food Matters Live konferencián látottakat-hallottakat is hetekig tartott feldolgoznom, az idei Natural & Organic Products Europe kiállításon kóstoltak, tapasztaltak leülepedésére és a megfogant ötletek, tervek (legalább egy részének) véghezvitelére pedig most úgy látom, még több időre lesz szükség.
Éreztem ennek súlyát már a helyszínen is, ezért is hangolódtam a mintegy 650 kiállító standjánál valószínűsíthető “őrületre” előbb egy mesés kis termelői piacon, majd a második nap a St. James Parkban. Nemcsak a piacokat szeretem ugyanis felkeresni a kirándulásaim során, legalább egy parkba is igyekszem eljutni mindig az adott városban. Londonban az utóbbiból – hála az égnek – nincs hiány, az idő pedig több, mint kegyes volt hozzám és az ébredező, kocogó vagy épp munkába igyekvő öltönyös helyiekhez.
Valahogy így festett reggel a város egyik legnépszerűbb zöld pontja. Még a hétfői metróújság is a “farmtól az asztalig” mozgalomról írt.
Be kell vallanom, olyannyira lekötöttek a finomságok és a mögöttük álló sztorik, illetve inspiráló ötletgazdáik, hogy a kiállításon végül egy tervezett előadásra vagy főzőshow-ra sem ültem be. Az Excel London csarnoka óriási piactérré változott erre a két napra, ahol elsőre, majd másodikra is lehetetlennek tűnt minden standra elég időt és figyelmet szentelni. Egy idő után már csak az intuíciómra hagyatkozva sétáltam egyik kiállítótól a másikig, és volt, hogy egy óra hosszat ragadtam le az adott standon, máskor pedig csak 5 percre álltam meg például olyan fontos kérdéseket feltenni, mint hogy ismeri-e személyesen az alapanyagainak termelőit, tudja-e, hogy valójában honnan érkezik az adott (organikus) hozzávaló, stb.
A kiállítás idei sztárjai szerintem egyértelműen a matcha tea (porrá zúzott japán zöld tea, a Kardamomon is találkozhattatok már vele több receptben, nagy rajongó vagyok), a kurkuma és a baobabfa (majomkenyérfa) gyümölcse voltak. Vagy tízféle matcha lattét kóstoltam, egyik ámulatból estem a másikba, de a csokikba, italokba, müzliszeletekbe kevert baobab is rendesen felvillanyozott.
Természetesen megszámlálhatatlan ízű, összetételű vegán és organikus csokoládét kínáltak, de olajos magvakból (nagy sztár volt egyébként a pili dió) és aszalt gyümölcsökből készülő energiaszeletekből, olajokból, szárított zöldségekből, mindenféle magkrémből és pástétomokból sem volt hiány. Sőt, külön chia mag olaj kapszulát is lehet már kapni, amit reggelente elég csak bedobni a táskába és a kapszulából kipattintva az olajat könnyedén hozzáönthetjük az ebédre rendelt salátához.
A vásár “Legjobb Felfedezettje” étel kategóriában a közönségszavazatok alapján az ausztrál Bounce Foods kókuszos-citromos proteingolyója lett. Megerősíthetem, tényleg szuper finom volt.
Mivel a második nap végére még én is elfáradtam a kóstolásban, az ajándékba kapott többi finomságukat inkább itthon teszteltem több más mintával, így például a vermonti Vermint mentolos cukorkáival együtt.
Ha már az édességeknél tartunk, muszáj megemlítenem az egyik személyes kedvencemet, amiből hoztam is haza: a Navitas Naturals kizárólag természetes alapanyagokból készült kakaós ajakbalzsamja azt az időt juttatta eszembe, amikor kisgyerekként a Vademecum epres gyerekfogkrémjére titokban rájártam.
A Food Matters Live-ról számos ismerős kiállító köszönt vissza, aminek csak azért örültem, mert legalább ennyivel is kevesebb standot kellett feltérképeznem. Alapvetően egyébként megint a kisebb kiállítókat, családi vállalkozásokat igyekeztem felkeresni, és míg novemberben kizárólag brit termékekkel lehetett találkozni, ezúttal az Egyesült Államoktól Oroszországon vagy a Fülöp-szigeteken át Bulgáriáig és Olaszországig képviseltették magukat az organikus és természetes alapanyagokat használó cégek. Magyar kiállító sajnos nem vett rész a rendezvényen.
A sok-sok tea, smoothie, kókuszvíz, növényi kivonat vagy épp organikus rum, gin és biobor mellett mi sem szégyenkezhettünk volna egy-két organikus magyar pálinkával. :-)
A rengetegféle növényi sajt, gabonakolbász és veganéz (tej- és tojásmentes majonéz) mellett példéul vegán tojást és rántottát is lehetett kóstolni:
Egyébként komplett vegán kerületet alakítottak ki a szervezők, azt hiszem, itt volt a legnagyobb a tolongás, emellett külön részlegben kaptak helyet a természetes alapanyagokból készült, állati kísérletektől mentes kozmetikai, háztartási termékek, füstölők, gyertyák, táskák, poharak, fürdőszobai kiegészítők, sok-sok ájurvédikus termék és minden, ami szem-szájnak ingere.
Volt még egy kedvencem a vásárban, a Bees Wrap organikus pamutból, méhviaszból, jojoba olajból és gyantából készülő, a műanyag zacskók helyettesítésére szánt természetes csomagolópapírja: csavarhatunk bele szendvicset, kenyeret, kekszet, gyümölcsöket. Ebből is kaptam ajándékba, azóta nem tudok betelni a konyhát átjáró mézes illatával.
A vásár után még maradtam egy kicsit pihenni és az ebédidőben D vitamint gyűjtő vagy épp sportoló londoniak körében töltekezni, többek között a St. Paul katedrális kertjében.
Alig várom a jövő áprilisi kiállítást, a naptáramba már most beírtam. :-)