Minden területen léptek egyet-egyet előre az elmúlt bő két évben Takács Péter egészségügyi államtitkár szerint, de első helyen az egységes ügyeleti rendszer kidolgozását emelte ki a politikus a Portfoliónak adott interjújában. Hozzátette, számára fontos az is, hogy szeptembertől bevezették az iskolai egészségnevelést, elsőként az általános iskolák felső tagozatán, hiszen az egészségtudatosság fejlesztése nagyon fontos az egészségben eltöltött életévek számát tekintve.
Elárulta, az EgészségAblak felhasználóinak a száma mára meghaladta a hárommillió főt, és mindenkit ösztönöz arra hogy bátran használják az időpontfoglaló rendszert.
Nagyon kevés az időpontfoglalás ahhoz képest, hogy egyesek mekkora elégedetlenséget gerjesztettek idehaza a szakrendelések elérhetősége tekintetében. Ezek a híradások azt az érzetet keltik az emberben, hogy nem jut hozzá az ellátáshoz, azonban megtekintve az applikációt kiderül, hogy országszerte több ezer szabad időpont van. Szinte minden intézményben tudunk időpontot adni
– jelezte.
Takács Péter beszélt arról is, szerinte nem az ügyeleti rendszer bevezetése gyorsítja fel a praxiselhagyások számát, hanem az idősödés. „Azok a kollégák, akik tíz évvel ezelőtt 65 évesek voltak, most 75 évesek. Az új típusú ügyeleti rendszerben az idős kollégák helyettesíthetik magukat, a tisztifőorvosnak pedig kiadtam irányelvként, hogy az ügyelet elrendelésekor legyen figyelemmel az életkorra. Jellemzően a háziorvosok megtalálják a saját helyettesüket.”
Az új ügyeleti rendszer jól működik, jelentette ki. Úgy véli: amit a korábbi rendszerben a budapesti betegek ezen a téren átéltek, az katasztrófa. „Az új ügyeleti rendszer bevezetését megelőzően a fővárosban tudatosan figyeltük, hogy van-e orvosi jelenlét az ügyeleti pontokon. Számtalan esetben nem volt. Tudunk olyan hétvégi alapellátási ügyeletről, amikor egy orvos volt Pesten, egy meg Budán. Ez veszélyeztette az ellátást és a betegbiztonságot.” Megnézte, hogy az indulás óta hány kirendelés volt országosan annak okán, hogy nem lett meg az ügyeleti kapacitás. Az egész országban három darab végzést kellett kiadnia emiatt a tisztifőorvosnak, az is a nyári időszakban történt, közölte.
Arra a kérdésre, hogy miként reagál az egészségügy irányítása azokra a szülőkre, akik nem adatják be a kötelező védőoltásokat gyerekeiknek, az államtitkár úgy felelt, a jelenség nem tömeges, de annyira kártékony, hogy foglalkozni kell vele. A vakcinaellenes csoportok hangja felerősödött Nyugat-Európában, ahol nem annyira konzekvens az egészségügyi hatóság, mint nálunk. A magyar kötelező védőoltási rendszer sziklaszilárd, bíróság előtt is kikényszeríthető, magyarázta.
Azok az orvosok, akikkel szemben jogi úton lépnek fel, az Országos Kórházi Főigazgatósághoz fordulhatnak jogi védelemért. Ha fizikai fenyegetés, atrocitás éri őket, a Nemzeti Védelmi Szolgálathoz tudják bejelenteni, az NVSZ-es kollégák megvédik őket
– hívta fel rá a figyelmet.
A kórházi ellátórendszerrel kapcsolatban a legnagyobb változást szerinte az jelenti, hogy radikálisan csökkentették számos beavatkozás tekintetében a minimumidőket, vagyis azt az időtartamot, amíg egy megműtött betegnek bent kell feküdnie a kórházban
„Az aktív ágyon töltött időben az OECD országok között az egyik legjobbak vagyunk. Eközben a fekvőbeteg-ellátás kasszájából csoportosítottunk át forrásokat a járóbeteg-ellátásba és a laborszolgáltatások kasszájába. Mindezt arra alapoztuk, hogy megnéztük – konzultálva a WHO-n keresztül több országgal is –, hogy miként változott az egészségügyi intézményekkel kapcsolatban az igénybevételi szokás. A Covid után az emberek nem szívesen fekszenek be a kórházba, viszont az ambuláns ellátások számossága visszaugrott a 2019-es szintre” – fogalmazott.
Takács Péter arról is tájékoztatott, továbbra is alapvetés, hogy nem zárnak be kórházakat, azonban az egyes intézmények portfóliójában lehet áthangolás. Mindezt annak érdekében, hogy tényleg azokat a kapacitásokat kapja meg a lakosság, amit a lakóhely közelében leginkább kell. „Ne legyenek kihasználatlan kapacitások, és a betegbiztonsági szempontok is a centralizálás mellett szólnak. Nem feltétlen muszáj például urológiai osztályt fenntartani mindenhol, csak azért, mert a főorvosnak rangot ad, hogy ő osztályvezető főorvos” – magyarázta.