Szerintetek jó ötlet, hogy tönkre akartok tenni egy több mint 100 éve működő sikeres és eredményes klubot csak azért, hogy alakítsatok magatoknak egy újat, és felvegyétek rá az állami támogatásokat?
– szegezte a kérdést Németh Szilárdnak és közeli munkatársának, Süle Lászlónak a Csepeli Birkózó Club (CsBC) elnöke, Märtz József abban a levélben, amelyben felszólította a fideszes politikust, hogy „fizessen vissza” összesen 2,4 milliárd forintot a csapatnak.
A levél szerint a Kozma István Magyar Birkózó Akadémiát (KIMBA) vezető Németh semmit nem teljesített a CsBC-nek tett vállalásaiból, viszont magánalapítványához csatornázta át azokat az állami pénzeket, amelyeket a klub nyert el.
A levelet utolsó felszólításnak szántuk, mielőtt bírósághoz fordulunk. De biztosra veszem, hogy az ügyből per lesz, úgyhogy már készülnek a bírósági beadványaink
– mondta el a 24.hu kérdésére a klubelnök.
Märtz József közölte, az elmúlt években többször is szóvá tették, hogy a Csepeli Birkózó Club méltatlan körülmények között kénytelen működni, a sportolóik kölcsönkapott termekben edzenek csak azért, mert „Németh Szilárd a saját politikai kampányközpontjaként kezeli a birkózó akadémia épületét.” A CsBC jelenleg egy olyan önkormányzati tornatermet használ, ahol több iskola is tart tornaórákat, a birkózó akadémia infrastruktúráját pedig a Csepel SC, Némethék három éve gründolt új „ellenegyesülete” kapta meg.
A birkózó akadémiát olyan közpénzből építették, amit hivatalosan a CsBC kapott, de a klubelnök szerint Németh Szilárd úgy gondolja – és ezt egy nyilvános eseményen el is hangzott –, hogy „a pénzt ő szerezte, ezért az az övé.” A CsBC megkereséseire nem érkezett érdemi megoldási javaslat, sőt újabban személyeskedő támadásokat kaptak válaszul. Märtz lapunknak úgy fogalmazott: mostanra jutottak el arra a pontra, amikor nem látnak más lehetőséget, mint jogi útra terelni az ügyet.
A csepeli birkózó életet megosztó viták hátterében a Németh Szilárd és régi harcostársa, a polgármester posztot jelenleg is betöltő Borbély Lénárd között kialakult háborúskodás áll. Tíz évvel ezelőtt még nemcsak Borbély, hanem a csepeli birkózók is a Fidesz-politikus bizalmi köréhez tartoztak, sőt a 2014-es országgyűlési választáson a XXI. kerületben elszenvedett veresége után Németh a birkózásban látta meg a lehetőséget, hogy újraépítse karrierjét. Előbb a csepeli klub, majd a csepeliek hathatós segítségével Hegedüs Csabát megbuktatva az országos szakszövetség elnöke lett. A politikus – bizonyítandó, hogy kiváló kormányzati kapcsolatokkal rendelkezik – gyorsan ki is lobbizott két jelentős összegű támogatást.
- Az első, 400 milliós tételt az Emberi Erőforrások Minisztériuma adta költségvetési forrásból a XXI. kerületi önkormányzaton keresztül. A Simicskó István államtitkár által aláírt, 2016. szeptemberi támogatói szerződés szerint az összeget „a Csepeli Birkózó Club csarnokának felújítása” címszó alatt fizették ki a tárca költségvetési keretéből. A szerződés a pénz elköltésének helyét is kijelölte. Ebben a megállapodásban még nem esett szó az akadémiáról, hanem a Béke téren álló, lerobbant sportcsarnokot renoválását finanszírozták vele.
- A második, vissza nem térítendő támogatási tétel Seszták Miklós nemzeti fejlesztési minisztertől érkezett, aki a kiemelt sportcélú beruházások forrásszükségleteiről szóló kormányrendeletre hivatkozva 2 milliárd forintot biztosított Csepelnek, a támogatott fejlesztés pedig egy birkózó akadémia létesítése volt. A 2016. december 28-i keltezésű miniszteri értesítő levélben a támogatás végső kedvezményezettjeként ezúttal is a Csepeli Birkózó Clubot jelölték meg.
A hirtelen beesett hatalmas pénzek miatt a csepeli birkózók attól tartottak, hogy a kiemelkedően nagy támogatás visszatetszést kelt a többi, kevésbé dotált egyesületnél. Ezért azt javasolták, hogy a Magyar Birkózó Szövetség irányítása alatt valósítsák meg az akadémiát, és azzal együtt, illetve annak részeként alakítsák ki az edzőközpontjukat is.
A Magyar Birkózó Szövetség elnöksége 2017-ben hagyta jóvá a tervet. Akkor az volt a konszenzusos elgondolás, hogy a majdani multifunkcionális épület földszinti része lesz a birkózócsarnok, és itt lesz a CsBC edzőterme is, amely „önállóan is használatba vehető” lenne, a felsőbb szinteket pedig az akadémia igényei szerint alakítanák ki. A dokumentumban külön ki is emelték, hogy a kormányzati támogatást a CsBC kapta, ám a Magyar Birkózó Akadémia Alapítvány megalapítása miatt, amelyet kifejezetten az akadémia működtetésére hoztak létre, „célszerűbb, ha az alapítvány lesz a kedvezményezett.”
Az alapítvány alapítója Németh Szilárd volt, az egyszemélyes kuratóriumot pedig jó ideje Süle László, a Csepeli Városfejlesztési Nonprofit Kft. korábbi ügyvezetője testesíti meg.
A 2020-as megnyitó után azonban kiderült, hiába került ki a földszinti bejárat fölé méteres betűkkel a Csepeli Birkózó Club felirat és az egyesületi logó, nem költözhettek be a csarnokba. A nyitás idejére ugyanis Németh Szilárd szakított a régi szövetségeseivel, ezért olyan kigazdálkodhatatlanul magas bérleti díjat kért az edzőteremért, hogy azt a CsBC nem fogadhatta el.
A 24.hu levélben kereste meg Németh Szilárdot és Süle Lászlót a CsBC követelésével kapcsolatban, válasz azonban nem érkezett.
Németh Szilárdot a múlt héten újabb öt évre megválasztották a Magyar Birkózó Szövetség elnöki posztjára. A tisztújító közgyűlést a KIMBA-ban tartották, és a politikus volt az egyetlen jelölt a posztra.