Belföld europoli

Gál Kinga a tagállami szuverenitás megsemmisülését vizionálja

Marjai János / 24.hu
Marjai János / 24.hu

Az Európai Parlament alkotmányügyi bizottsága (AFCO) által bemutatott, az uniós szerződések módosítására vonatkozó javaslat megsemmisítené a tagállamok szuverenitását – jelentette ki Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselőcsoportjának elnöke az MTI-hez eljuttatott közleményében csütörtökön.

A politikus szerint „az EP a jelenlegi szöveg alapján alapvető nemzeti érdekeket sért, súlyosan beavatkozna a tagállami hatáskörökbe és csorbítaná szuverenitásukat

a transznacionális listák, az európai választókerületek és egy európai választási hatóság létrehozásának javaslatával.

Eltörölné továbbá az egyhangú döntéshozatalt az Európai Unió Tanácsában. Ezeket a javaslatokat a leghatározottabban elutasítjuk” – fogalmazott pártja nevében.

A fideszes politikus elfogadhatatlannak nevezte azt is, hogy a kis és közepes tagállamok érdekeit súlyosan sértő és a lojális együttműködés elvét megkérdőjelező javaslatok az uniós szerződések módosításáról szóló európai parlamenti jelentésben is megjelennek.

Az EP alkotmányügyi bizottságában megszavazott, az uniós alapszerződések módosítására irányuló javaslat egy központosított, a tagállamokat semmibe vevő, szuverenitásukat megsemmisítő „Európai Birodalmat” vizionál. A tagállamok megalázása, a lojális együttműködés elvének megsértése helyett vissza kellene szerezni Európa erejét, versenyképességét és méltó helyét a világban – tette hozzá Gál Kinga.

Kijelentette, a jelenleg mutatkozó veszélyek idején kulcsfontosságú lenne az Európai Unió tevékenységének hatékonyabbá tétele a háború, a terrorizmus és a migráció okozta nehézségek kezelésében. Az európai parlamenti szakbizottság uniós szerződések módosítására vonatkozó javaslata azonban nem erősíti az Európai Uniót, hanem jelentős mértékben gyengíti a tagállamok nemzeti érdekei és szuverenitásának csorbítása által. Ez súlyos támadást jelent a nemzetállamok ellen – jelentette ki.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik