Komoly leépítést jelentettek be a Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Kft.-nél (DKF), miután továbbra sem érkeznek uniós pénzek Magyarországra – tudta meg a 24.hu. A dolgozókat egy tájékoztatóra hívták be május utolsó napján, ám az elhangzottak nem érték meglepetésként őket, egy-két hete terjedt már pletyka az elbocsátásról. Igaz, három héttel ezelőtt meg még azt a tájékoztatást kapták, hogy az év végéig rendelkezésre áll a működéshez szükséges pénz, és várják a projekteket.
A csoportos és a személyes tájékoztatón egyaránt elhangzott, hogy a cégvezetés sajnálja a történteket, és próbál segíteni, hogy cégcsoporton belül találjanak helyet az elbocsátottaknak, de konkrétumokról nem esett szó.
A leépítés kétkörös lesz.
Az állami tulajdonú céget 2021 februárjában alapították, jelenlegi vezérigazgatója Takács Gábor. A DKF tulajdonosi jogait a Digitális Magyarország Ügynökség Zrt. (DMÜ) gyakorolja. Ennek ügyvezetője Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség igazgatósági elnöke, aki nemrég a részben állami tulajdonba került Vodafone vezetésébe is beült. A DMÜ a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda fennhatósága alá tartozik.
Az Opten nyilvántartása szerint a cégnél 127 főt foglalkoztatnak, az éves beszámolóból pedig az derül ki, hogy személyi jellegű ráfordításokra tavaly 2,55 milliárd forintot költöttek. A vezető tisztségviselők díjazása 31 946 000, a felügyelőbizottság díjazása 9 millió forint volt – olvasható. A társaság honlapján közzétett tájékoztatás szerint az ügyvezető havi bruttó 1,55 milliót, három igazgató bruttó 2 milliót, egy pedig bruttó 700 ezres alapbért kap, a felügyelőbizottsági tagok 225 ezer és 300 ezer forint közötti tiszteletdíjban részesülnek.
Az ötmillió forint feletti szerződésekből pedig az derül ki, hogy az állammal intenzíven bizniszelő 4iG ettől a cégtől is jelentős megrendelésekhez jutott. Csak tavaly 1,1 milliárd forint értékben kötött velük mint konzorciumvezetővel vállalkozói szerződést. Jelentős megrendelés-állománnyal bír a kormányzati kampányok szervezését végző Balásy Gyula féltestvérének cége is. A Balásy Bulcsú vezette Fornax ICT Kft. 2022-ben – konzorcium vezetőjeként vagy tagjaként – körülbelül 780 millió forint megbízáshoz jutott, és már az idén is leesett nekik egy 220 milliós üzlet.
A DKF létrehozásának célja az volt, hogy a nagyobb állami hivatalok, állami cégek költségvetési és európai uniós projektjeit innen felügyeljék, minőségbiztosítsák, és néhány projektet maguk is levezényeljenek, megvalósítsanak.
A probléma az, hogy a Magyarországnak járó uniós támogatásokat befagyasztották, így minőségbiztosítási munkát ugyan végez a DKF, és konzorciumi partnerként honlapjuk szerint részt vettek két projektben is, de nincs olyan munka, amelyet kizárólag az állami cég menedzselne. Ez viszont nem elég ahhoz, hogy több mint száz fővel működjenek. A DKF-nél kezdetben hat igazgatóság működött, és költött is rá bőven az állam, mostanra viszont már csak egy operatív és egy szakmai igazgatóság maradt.
Egy-másfél évig akadt munka rendesen, de az elmúlt időszakban nem kevés malmozás is volt
– mondta egy lapunknak nyilatkozó dolgozó. Elmondása szerint az elején még több volt a teendőjük, tervezték a projekteket, mivel senki nem jelentette ki azt, hogy nem érkeznek meg az uniós pénzek. Az országgyűlési választás után egy hónappal viszont romlott a helyzet, biztos volt, hogy jó darabig nem lesz pénz.
Úgy tudjuk, hogy a tervek szerint a minőségbiztosítási feladat megmarad a cégnél, csakhogy ehhez nem kell túl sok ember, miután egy minőségbiztosító 4–5 projektet is tud vinni egyszerre.
Kérdéseinkkel kerestük a DKF-et és a tulajdonosi jogokat gyakorló DMÜ-t is. A többi között azt szerettük volna megtudni, pontosan hány dolgozót bocsátanak el, de sem a cégtől, sem Guller Zoltánéktól nem kaptunk választ kérdéseinkre.