Semmilyen információt sem adott volt feleségének a gyerekek állapotáról és hollétéről az az olasz–argentin férfi, aki július 26-án egy előre megtervezett símaszkos akcióval Debrecenben furgonba tette, majd külföldre vitte hétéves fiát és ötéves kislányát. V. Bernadett – a jogi képviselői állítása szerint – az elmúlt másfél hétben naponta megpróbált kapcsolatba lépni a gyermekekkel, de a volt férje egyszer sem reagált.
A 41 éves Martin Ariel V. az egyik debreceni élménypark bejárata elől vitte el a két gyermeket.
Mint arról a 24.hu beszámolt, az anyát – rendőrségi vallomása szerint – két maszkos férfi fogta le a parkolóban, amíg V. egy ott várakozó kisbuszba tette a gyerekeket. Az akcióhoz használt furgon kormányánál szintén V. embere ült. Később kocsit váltottak, és rövid időn belül elhagyták az országot. A két kiskorúnak magyar személyi igazolványa és lakcímkártyája van, ezek az anyánál maradtak, így a határon feltehetőleg érvényes személyi okmányok nélkül vihették át őket.
A rendőrség a július utolsó vasárnapján lezajlott debreceni akció után elfogatóparancsot adott ki a férfi ellen. Nem sokkal később azonban arra jutottak, hogy V. jogszerűen vitte magával az egyébként évek óta Magyarországon élő gyerekeket, ezért visszavonták a körözést.
Az Igazságügyi Minisztérium a 24.hu kérdésére közölte, hogy a külföldi férfi jogi képviseletét a tárca fizette, mégpedig éppen a gyermekek jogellenes külföldre viteléről szóló, 1980. évi hágai egyezményből adódó nemzetközi kötelezettségének eleget téve. Az IM szerint a gyermekei Spanyolországba történő visszavitelét kérelmező apa a nemzetközi egyezmény alapján jogosult volt magyarországi eljárást kezdeményezni és ehhez jogi segítségnyújtást igénybe venni.
Az üggyel foglalkozó korábbi cikkünk megjelenése után egy magyar e-mail címről levelet kaptunk, amely magyar jogászi nyelven, de Martin Ariel V. aláírásával azt állítja, szó sem volt támadásról vagy jogellenes szöktetésről. A levél írója, akivel megpróbáltuk felvenni a kapcsolatot, de az első levél után nem jelentkezett, az anyát, V. Bernadettet teszi felelőssé azért, mert „alaptalan állítások” jelentek meg róla a sajtóban.
A levél azt hangoztatja, hogy az elmúlt évben a spanyol és a magyar bíróságok döntései a férfinak ítélték a gyerekeket. V. Bernadett jogi képviselői szerint viszont nincs ilyen értelmű, Magyarországon érvényes jogerős döntés.
Tény, hogy a határokon átívelő válási és gyermek-elhelyezési processzus idővel egy nehezen áttekinthető ügyhalmazzá vált, ráadásul a különböző fellebbezések és megsemmisített ítéletek miatt a magyar igazságügy keretei között igen lassan halad az ügy, így nem nehéz az eljárás egészéből kiragadott, önmagában olykor félrevezető hivatkozásokat találni.
V. Bernadett 2017 februárjában Debrecenben a járásbíróságon nyújtotta be az első bontó keresetet, a válópert azonban egy másik eljárás jogerős befejezéséig felfüggesztették. Ez az eljárás még nem ért véget, és a gyerekelhelyezés ügyében sem született meg a végső döntés. A férj viszont egy hónappal később, 2017 márciusában a Spanyolországhoz tatozó Ibizán indított egy bontópert. A spanyol bíróság nem sokat teketóriázott: a döntést V. Bernadett távollétében hozták meg, az ítélet az apa teljes pernyertességét mondta ki. Az ibizai ítélet szerint a felügyeleti jog kizárólag az apát illeti, a magyar anyának havi 400 euró tartásdíjat kell fizetnie, és csak minden második hétvégén láthatja a gyerekeket. Az ítélet azt is kimondja, hogy az anya nem hagyhatja el a gyerekekkel Spanyolország területét.
V. szerint a spanyol bíróság döntése az uniós tagságunk miatt Magyarországra is érvényes, ezért is kérte annak magyarországi végrehajtását. Csakhogy – és ezt a lapunknak elküldött levele is elismeri – július 21-én a Debreceni Járásbíróság felfüggesztette a végrehajtást.
Az anya jogi képviselői szerint az ibizai ítélet alapvető jogi normákat sértett, hiszen azt az alperes távollétében hozták meg.
V. 2017 júniusában egy másik jogcímen, a gyerekek jogellenes elvitele miatt is eljárást indított a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. A levél szerint eddig hat alkalommal rendelte el a magyar bíróság a gyermekek visszaadását a Hágai Egyezmény alapján. A másik oldal szerint viszont az ügy eddig már két ízben eljutott az Alkotmánybíróságig. Az AB az idén február 25-én másodszorra is megsemmisítette az ügy valamennyi korábbi határozatát, mivel megint nem biztosították V. Bernadett számára a bizonyítási indítványai előadását, és ezzel sérült a tisztességes eljáráshoz való joga.
Kiemelt kép: police.hu