Interjút adott a Népszavának Schöpflin György fideszes EP-képviselő.
Mond is pár érdekeset.
Például azt, hogy szerinte a magyar baloldal előtt van még visszaút a hatalomba, de előbb három dolgot meg kell tennie.
- kérjen bocsánatot 2006. október 23.-ért
- magára vonatkozóan hozzon döntést, miszerint: „abbahagyjuk a lejáratást, és egy paktumot szeretnénk kötni a kormánnyal; Hollandiában ezt megtették 1917-ben, a különböző politikai közösségek megállapodtak egy ilyenben, és bár azok a társadalmi csoportok, amiket képviseltek, viszonylag elszigeteltek voltak egymástól, az elitek egyeztettek, és ezzel egy évtizedekig jól működő, stabil politikai rendszert hoztak létre… egy ilyen megállapodást el tudok képzelni Magyarországon is; ha az ellenzék ilyen ajánlatot tenne, a jobboldalon is elgondolkodnának rajta.”
- a baloldal fogadja el, hogy a nemzet létező entitás, ennek a fogalomnak van tartalma, az emberek számára ez egy megélhető élmény.
Schöpflin Kósa és Zoltai riporter kérdezte arról is, hogy szerinte a Fideszt kizárja-e soraiból az EP legnagyobb frakcióját adó Európai Néppárt.
A politikus válasza:
2018. július 19.-én, amikor beszélgetünk, azt mondanám, nem. De holnapra változhat a helyzet, minden nagyon cseppfolyós. Lehet, hogy eljutunk idáig is. A néppárton belül van egy baloldali szárny – a Benelux államok, a svédek, a portugálok egy része, akik kényelmetlenül érzik magukat velünk egy frakcióban.
Ha mégis megtörténik a kizárás, akkor Schöpflin szerint:
Lehet, hogy komolyabban vesszük majd Matteo Salvini ajánlatát, hogy legyen az Európai Parlamenten belül egy eurókritikus csoport, a Ligák Ligája. És akkor mindenki szembenézhet majd a következményekkel… Létrejön egy blokkoló kisebbség, ami megvétózza mondjuk az új költségvetést. Működésképtelen lesz az egész EU. Vagy nem lehet majd új uniós biztost választani, mert ezek a „felforgatók” majd belekiabálnak a konszenzusba, amivel eddig mindig megválasztották a biztost. Én elkerülném ezeket a következményeket.
A teljes beszélgetés itt olvasható, vannak még benne fincsi részek, például CEU-ról, Navracsicsról.