Bár a tanév alig egy hónapja kezdődött, egy negyedév múlva már megkezdődnek a 2014-es felvételik. Az Eduline összeszedte, milyen változások várhatók jövőre.
Az egyik legfontosabb, hogy egyes speciális szakokat leszámítva 300 pontban határoznák meg a minimumponthatárt – legalábbis Balogh Zoltán, az oktatásért felelős miniszter elképzelhetőnek tartaná, bár a felvételi rendelet szerint jövőre 220 pont is elég lenne.
Ami viszont biztos, jövőre már nem lehet érettségizni ábrázoló és művészeti geometria, magyar népzene alapjai, hangtani és akusztikai ismeretek, illetve hangkultúratantárgyból. A maradék két művészeti tárgy – a művészettörténet és a népművészet – választható közismereti vizsgatárgy lesz.
Annak, aki bölcsész-, társadalomtudományi vagy jogászképzésre szeretne bekerülni, legalább egy tantárgyból kell majd emelt szinten érettségiznie, több, az agrár, a műszaki, illetve az orvos- és egészségtudományi területhez tartozó szakon pedig két emelt szintű vizsga a feltétel.
Fotó: MTI / Sóki Tamás
A legfrissebb felsőoktatási stratégia négy kategóriába sorolja az állami felsőoktatási intézményeket: nemzeti tudományegyetem, szakegyetem, szakfőiskola, helyi és közösségi főiskola. A nemzeti tudományegyetemek és az egyetemek alap-, mester- és doktori képzéseket, a „sima” főiskolák felsőoktatási szakképzéseket és alapszakokat, a közösségi főiskolák pedig elsősorban felsőoktatási szakképzéseket indíthatnának, utóbbiak legfeljebb egy-két alapképzést – például tanítói vagy óvodapedagógusi – tarthatnának meg. További részletek az Eduline oldalán!