Ellepték a Facebookot a hírek, hogy veszélyben vannak az Afrikából hazánkba érkező fecskék, mivel nem találnak elég élelmet a hideg miatt. Olvasóink kérésére, összeszedtük, hogy a fővároson kívül, hogyan segíthet a bajbajutott fecskéknek.
A fő vonulás majd árpilis közepére várható, így még nem tud számottevő fecskepusztulásról a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Ha mégis bajbajutott madarakkal találkoznánk, érdemes az oldalukon tájékozódni, hogy mit is lehet ilyenkor enni adni a madaraknak, illetve melyik Nemzeti parkot kell hívni, ha nem tudunk mit kezdeni a madárral.
Fotó: Shutterstock
Etetés
Ha valaki mégis érez némi anyai ösztönt a nevelésre, akkor az alábbi tanácsokat érdemes betartani.
A fecskék elsősorban a rovarokat, férgeket, levéltetveket szereti. Érdemes állatboltokban élő férgeket liszkukacot vásárolni nekik. Ha egyedül nem képes az evésre, egy csipesz segítségével adagoljuk a csőrébe a „falatkákat”. Gyakran legalább két-három óránként etessük őket – ajánlja az egyesület. Inni cseppentő eszközzel vagy vízbe mártott újunkkal tudunk adni nekik.
Mivel több veszélyeztetett madárfaj is van, ezért jó tudni mivel táplálhatjuk még a bajbajutott fajokat. Például a macskák számára készült konzervhússal; a túróból, reszelt sajtból, főtt tojásból álló keverékkel; a forrázott lisztkukaccal; a nyers marhahússal (elsősorban szív) ajánlatos, hiszen ezek az elsősegély jellegű madáretetés alapanyagai. A megtalálást követő első néhány etetéskor a táplálékfalatkákat – gyors energia utánpótlásként – szőlőcukorba (oldat vagy por) is márthatjuk. Ezek a „húsevő” táplálékok a még nem önellátó magevők felneveléséhez is megfelelőek, mert a legtöbbjük rovar táplálékot is hord a fiókáinak- olvasható az MME honlapján.
A gyülekező vagy úton lévő madártömegeket érő szélsőségek akár több milliónyi egyed pusztulását okozhatják már néhány nap vagy hét alatt is.
Ha szeretné tudni, hová érkeztek már meg a fecskék, ide kattintva nyomon követheti.