Tömör István (Fidesz-KDNP) elmondta: Balatonakarattya soha nem volt önálló település, az 1920-as években kezdett el szerveződni a Balaton-part ezen szakaszán, és mindig Balatonkenese része volt. Az akarattyaiak február végén álltak elő kérésükkel, miszerint a településrész leválna a 2009-ben városi rangot kapott Keneséről.
A polgármester közlése szerint a helyiek azért fontolgatják a leválást, mert pénzügyi önállóságot, több fejlesztést szeretnének. A napokban megtartották az ilyenkor szükséges falugyűlést, amelyen több mint 90, bejelentett lakcímmel rendelkező akarattyai és több nyaralótulajdonos vett részt, és megalakították az előkészítő bizottságot.
Tömör István hozzátette, hogy a bizottság szakértők segítségével készíti el azt a dokumentumot, tanulmányt, amely részletezi a leválás utáni várható állapotot: azt, hol húzódnának az önálló település pontos határai, az milyen bevételekre és kiadásokra számíthat, milyen kötelező feladatokat kellene ellátnia az új önkormányzatnak, vagyis életképes lenne-e az önálló Balatonakarattya.
A dokumentumot a kormányhivatalhoz terjesztik be, onnan az a belügyminisztériumba kerül, a tárca ajánlásával pedig a köztársasági elnökhöz, aki dönt az ügyben; a legkorábban 2014-ben lehet önálló Balatonakarattya – tájékoztatott a polgármester.
Tömör István azt szeretné, ha az akarattyaiak korrekt tájékoztatást kapnának a leválás következményeiről, és ennek tükrében döntenének; mint mondta, a döntésüket ő elfogadja. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a kisebb települések kevésbé életképesek, azok fenntartása rizikósabb.
Balatonkenese 3600 lakosú, ebből 883-an élnek Balatonakarattyán, közülük 735 a választópolgár.