Tech hardverteszt

Jó úton halad az Asus, de az Apple-t még nem fenyegeti

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu
Az Apple évek óta sikert sikerre halmoz az ARM architektúrán alapuló számítógépeivel, így egyre több konkurens gyártó tesz próbát ezzel a technológiával. Ezek közé tartozik az Asus is, mi pedig kipróbáltuk a cég Qualcomm-processzorral szerelt hibrid gépét, ami ugyan jó irányba halad, de még mindig messze le van maradva az almás megoldásoktól.

A Microsoft a múltban már többször nekifutott annak, hogy olyan Windows operációs rendszert fejlesszen, ami nemcsak x86 architektúrán alapuló, de ARM architektúrájú processzorokkal is működik. Ilyen volt a Windows 8-al párhuzamosan kiadott Windows RT, illetve pár éve a Qualcomm chipgyártóval kötött együttműködés részeként a redmondiak Surface tabletéből is készült egy ARM-es chipet használó Pro X változat, de ezek a próbálkozások finoman szólva sem tarolták le a piacot.

Emiatt a szoftvergyártók sem törték magukat, hogy a más architektúrán alapuló chippel használható szoftvereket készítsenek, ami negatív spirált eredményezett. A kevés kompatibilis program miatt kevés volt a vevő, a kevés vevő miatt még kevesebb a kompatibilis szoftver, ami értelmetlenné tette az ARM-alapú chipek használatát.

Ez változhat meg idővel, főként az Apple miatt, hiszen a cég az elmúlt években folyamatosan olyan ARM-alapú M-processzorral szerelt gépeket dobott piacra, amik teljesítményben rendre lekörözik a konkurenciát. Ennek hatására a szintén ARM-es Qualcom Snapdragon X Elite és X Plus processzorok már nemcsak a Microsoft-féle Surface-ekben találhatók meg, hanem más gyártók is elkezdtek ilyen chipekkel szerelt gépeket árulni. Ebbe a csoportba tartozik jelenlegi tesztalanyunk, az Asus ProArt PZ13 névre keresztelt hibrid gép is, aminél nem csupán arra voltunk kíváncsiak, milyen az eszköz, de arra is, hogy a Windwos 11 hogy teljesít ARM-processzoron.

Varga Jennifer / 24.hu

Asus ProArt PZ13

Az Asus ProArt PZ13-at (nevéből is adódóan) a ProArt-termékcsaládba sorolja a gyártó, ez a széria alapvetően a tartalomgyártókat és a vizuális szakembereket célozza meg, esetünkben egy olyan tablet és laptop egyben kialakítással, ami a kreatívok között is az úton lévő, terepen dolgozó fotósoknak/illusztrátoroknak szól.

A nálunk járt PZ13 modell egy indokolatlanul nagy, főleg levegővel teli dobozban érkezett, cserébe helyet kapott benne minden, amire szükségünk lehet. Ebbe beletartozik a mágnesesen kapcsolódó hátlap, ami kihajtva támaszként is szolgál, a szintén mágnesesen csatlakozó, háttérvilágítással is megbolondított billentyűzet, illetve az USB-C portos hálózati adapter mellé kaptunk egy cserélhető fejekkel rendelkező Asus Pen 2.0 stylust, a hozzá tartozó töltőkábellel együtt, és mindezt a gyártó megfejelte egy microSD/SD átalakító kártyával is. Ez elsőre talán nem tűnik soknak, de egy iPad Próhoz vagy Microsoft Surface Próhoz képest itt mindent megkapunk, nincsenek további extra költségek, hogy a gép minden funkciója kihasználható legyen.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik