A napokban újabb tájfun érte el a Fülöp-szigeteket, a Man-yi névre keresztelt természeti jelenség a hatodik szélvihar, amely egy hónapon belül lecsapott az országra. A sorozatos, könyörtelen viharok földcsuszamlásokat, és heves árvizeket okoztak, melyek a hivatalos közlések szerint több mint 10 millió embert sújtottak. Az október vége óta tartó ítéletidő következtében százezrek kényszerültek a lakóhelyük elhagyására, óriási károk keletkeztek az otthonokban, a mezőgazdaságban és az infrastruktúrában is.
A helyiek számára nem szokatlanok az ehhez hasonló időjárási jelenségek: évente körülbelül húsz tájfun és súlyosabb vihar sújtja a világ 12. legnépesebb országát. Emellett a szigetcsoportnak több mint egy tucat aktív vulkánja van, ha ehhez hozzávesszük az ezek következtében gyakran előforduló földrengéseket, a Fülöp-szigetek a világ egyik leginkább katasztrófaveszélyes területének tekinthető.
A szervezet adatai szerint ez volt az első alkalom a feljegyzések 1951-es kezdete óta, hogy novemberben ennyi és ilyen heves vihar ostromolja az országot. A Fülöp-szigeteken a tájfunszezon csúcsidőszaka általában júliustól októberig tart, a hossza és az intenzitása azonban számos éghajlati tényezőtől függ, mint például az El Niño vagy a La Niña jelenségek. E tekintetben jelenleg átmeneti időszakban vagyunk, ami tovább bonyolíthatja a dolgokat.
A mostani, szokatlanul erős novemberi tájfunok és az azok következtében bekövetkező pusztítás illeszkedik abba a nemzetközi trendbe, hogy a klímaváltozáshoz legkevésbé hozzájáruló területek szenvedik el a felmelegedés káros hatásainak jelentős részét. Az éghajlatváltozás ugyanis fokozza a viharok intenzitását, ami heves esőzésekhez, villámáradásokhoz és erős széllökésekhez vezethet. A számos hasonló országban tapasztalt forráshiány pedig nemcsak a korai jelzőrendszerek nem megfelelő minőségében érhető tetten, hanem a helyreállítási munkálatok hosszában is.
Kiszolgáltatott régió
Az eddigi tendenciák szerint, mint említettük, évente nagyjából húsz jelentősebb vihar és tájfun sújtja a délkelet-ázsiai országot vagy a környező vizeket. Ezek azonban általában eloszlanak a tájfunszezon több hónapja során, és ritka, hogy néhány héten belül több is lecsapjon a szigetcsoportra. A szélviharok gyakorisága a Fülöp-szigetek esetében az ország földrajzi elhelyezkedésének és a környező óceánok hatásainak tudható be.