Kultúra

Rejtélyes, korát messze megelőző XVIII. századi nyakék keres új gazdát

Tristan Fewings/Getty Images for Sotheby's
2173925650
Tristan Fewings/Getty Images for Sotheby's
2173925650
Akár egymilliárd forintnyi fontot is érhet.

A világ egyik legfontosabb aukciósháza, a Sotheby’s november 11-én, egy genfi árverésen keres új gazdát egy, a kor tudásbeli technikáját messze meghaladó XVIII. századi nyakéknek – írja az MTI.

Az egy ázsiai magángyűjteményből származó, ötszáz követ rejtő ékszer három sor gyémántból áll, két oldalán pedig gyémántokból kialakított bojtokban végződik, közel ötven éve pedig sosem került a nagyközönség elé. Értékét a szakértők 1,8–2,8 millió dollárra (640–996 millió forint) becsülik, ez azonban nem jelenti azt, hogy a végső leütési ár ne lehetne magasabb, hiszen a kor hasonló ékszereit általában darabjaikra szedték, hogy a részeiket újra felhasználhassák.Mesébe illő, hogy egy ilyen jelentőségű, György-korabeli darab érintetlenül megmaradt – mondta el az AFP francia hírügynökségnek Andres White Correal, a Sotheby’s ékszerrészlegének elnöke, aki hozzátette: az ékszer családról családra szállt, a XX. század első felében pedig az Anglesey márkik gyűjteményének része volt.

Tristan Fewings/Getty Images for Sotheby's

Az arisztokrata család tagjai két alkalommal viselték nyilvánosan az ékszert – VI. György 1937-es, illetve II. Erzsébet 1953-as koronázásakor –, ezen kívül azonban nem sokat tudni az ékszerről, így a születési éve, a tervezője, illetve megrendelője nem ismert.

Az árverési ház szerint egy ilyen figyelemreméltó ékszer csak királyi család számára készülhetett, feltehetően a francia forradalmat megelőző években, egyes részei pedig akár a királyné nyakékeként elhíresült ékszerből is származhatnak: az e körül kialakult csalási ügy, illetve botrány is hozzájárult a francia forradalom kitöréséhez, majd végső soron Marie Antoinette francia királyné halálához.

A Sotheby’s úgy gondolja, hogy a gyémántok az indiai Golkondából származnak.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik