A gladiátorharcoknak több évszázados hagyománya volt a Római Birodalomban, amelynek szinte minden tartományában találtak bizonyítékot a nép szórakoztatásának ezen módjára. Azonban egy, nagyjából 200 éve ismert leletnek hála sikerült bebizonyítani, hogy a mai Nagy-Britannia területén is hódoltak ennek az időtöltésnek – írja az IFLScience.
A Colchester vázát – amely azért kapta ezt a nevet, mert az angliai Colchesterben találták – 1853-ban fedezték fel egy római kori sírban. A Kr. u. 160-200 között készített műalkotás nagyjából 23 centiméter magas, és gladiátorharcokról készült rajzok borítják külsejét. Glynn Davis római kori régész szerint amellett, hogy trófeaként használták, a váza urnaként is funkcionált.
Frank Hargrave, az Ipswich Múzeum igazgatója szerint korábban úgy gondolták, a váza olyan kiváló minőségű volt, hogy nincs sok esély arra, hogy a szigetországból származik. Az elemzések azonban kimutatták, hogy Colchester – római nevén Camulodunum – fontos város volt a római kori Britanniában: nemcsak három színházzal és Britannia egyetlen szekérversenypályájával büszkélkedhetett, hanem virágzó fazekasiparral is.
Hargrave szerint ez az egyetlen bizonyíték arra, hogy Britanniában valóban rendeztek római arénában gladiátorviadalt, ugyanis írásos emlékek nincsenek erről. A vázán négy gladiátor nevét emelték ki: Mario, Secundus, Valentinus és Memnon – ez utóbbi harcos elég gyakran szerepel a római irodalomban is. A gladiátort jellemzően fekete bőrű személyként írják le, aki többször diadalmaskodott, a vázán is épp egy ilyen pillanat látszódik.