Húsz év fegyházra súlyosította a Fővárosi Ítélőtábla a 26 éves É. Mihálynak a büntetését, aki 2019 márciusában egy lapátnyéllel agyonverte a 88 éves szomszédját Pándon, majd orális szexre akarta kényszeríteni az áldozata élettársát.
Az aljas indokból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés, szexuális erőszak kísérlete és más bűncselekmények miatt elítélt férfi a büntetés kétharmadának kitöltése után bocsátható feltételesen szabadlábra.
A 88 éves T. Gyula és a betegséggel küzdő 53 éves élettársa, Csilla már 12 éve élt együtt Pándon, meglehetősen szerény körülmények között. A már korábban is pszichés problémákkal kezelt, sanyarú sorsú elkövető rendszeresen lopott tőlük, ezért több rendőrségi eljárás is indult ellene.
Az ominózus éjszakán megbontotta a tetőt, hogy bejusson az idős pár házába. Amikor ez sikerült, berúgta a hálószoba ajtaját, majd egy lapáttal brutálisan összeverte az ágyból kikelő idős férfit, akit egyszer meg is szúrt.
É. Mihály a lapátnyéllel arcon ütötte a bántalmazást végignézni kényszerülő 53 éves asszonyt is, majd szexuálisan erőszakoskodott vele. A nő ellenállását látva végül felkelt az ágyról, s újabb két alkalommal fejbe ütötte a földön fekvő idős férfit. Ezt követően egy mobiltelefont és egy kulcscsomót vett magához, majd távozott a lakásból. A tárgyakat később egy emésztőbe rejtette, a lapátnyelet pedig elhajította.
Az asszony sokkot kapott, 17 órán keresztül ült a haldokló párja mellett, és csak a délutáni órákban merte elhagyni a lakást, hogy segítséget kérjen. A még mindig a lakásban fekvő idős férfihez ezt követően mentőt hívtak, de olyan súlyosak voltak a sérülései, hogy a kórházban meghalt.
É. Mihály részbeni beismerő vallomást tett a kihallgatása során, és azt mondta, nem megölni, csak megleckéztetni és megverni akarta az idős férfi, azt pedig tagadta, hogy erőszakoskodott volna a gyenge elmeállapotú asszonnyal. A férfit 15 év fegyházra ítélték első fokon aljas indokból, különös kegyetlenséggel, a bűncselekmény elhárítására idős koránál fogva korlátozottan képes személy sérelmére elkövetett emberölés, szexuális kényszerítés, testi sértés, kifosztás, valamint magánlaksértés miatt.
Péter Gyöngyi fellebbviteli ügyész a mai perbeszédében alaposnak minősítette az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást, de szerinte az több ponton is módosításra szorult. Álláspontja szerint szexuális kényszerítés helyett, szexuális erőszakot kellett volna megállapítani.
– Arcon ütötte a nőt a lapáttal, ezután ráfeküdt, durván megcsókolta és a nadrágját is megpróbálta lehúzni, majd felszólította, hogy kapja be a nemi szervét, de ezt a nő elutasította – idézte fel az ügyész a történteket. Kiemelte, hogy a férfi ittas állapotban volt a bűncselekmény elkövetésekor és legalább harminc alkalommal ütötte meg a lapáttal az idős férfit, akit körülbelül tíz percen át bántalmazott.
Mivel É. Mihály ügyvédje arra tett indítványt, hogy mentsék fel a védencét a kóros elmeállapota miatt, ezért az ügyész külön is kitért a férfi betegségére. Mint mondta, az igazságügyi szakértők szerint a férfi beszámítható képessége csak enyhe fokban volt korlátozott, ezért büntethető. A perbeszéde végén életfogytiglant kért az elkövetőre azzal, hogy ne zárják ki a feltételes szabadlábra helyezés lehetőségéből.
É. Mihály ügyvédje, Varga Zoltán szerint viszont az elsőfokú ítélet teljes felülvizsgálatára van szükség, mert nem célzott volt a védence elmeorvosi vizsgálata. Szerinte É. Mihály beteg, ezért nem börtönben, hanem elmegyógyintézetben van a helye.
Kiemelte, hogy még a szakértők sem értettek egyet abban, hogy a védencének kóros elmeállapota enyhe, közepes vagy súlyos fokú. Álláspontja szerint a férfi azt sem tudja, mit miért tett, és hetente többször is felhívja telefonon a börtönből, mert egyszerűen nem érti, miért van ott. Varga szerint hibázott a rendőrség is, mert nem találta meg azt a kést, amivel a védence állítólag megszúrta az áldozatát.
„A sértett gyereke találta meg a kést, de kidobta a kukába, ezt követően pedig már nem került elő” – magyarázta.
Az ügyvéd szerint ha az áldozat élettársa nem ül 16-18 órát a bántalmazott férfi mellett, hanem hamarabb segítséget kér, akkor elképzelhető, hogy meg lehetett volna menteni az életét. Szerinte É. Mihály olyan fokú kóros elmeállapotban szenved, hogy az kizárja a védence büntethetőségét, ezért azt kérte a háromtagú tanácstól, hogy mentsék fel védencét, illetve ha mégis elítélik, akkor legyenek tekintettel az állapotára és korlátlan enyhítést alkalmazzanak vele szemben.
Ezt követően É. Mihály törvényes képviselőjét hallgatták meg. A nő elmondta, hogy 2014 óta gondnoka a férfinek, és a családi, illetve az egyéb problémák miatt kódolva volt, hogy be fog következni valamilyen tragédia valamikor.
Nincs tisztában a cselekedeteivel, ezért az ítélet nem éri el a célját
– tette hozzá.
É. Mihály az utolsó szó jogán csak annyit mondott, hogy mindenben egyetért az ügyvédjével és a gondnokával.
A Török Zsolt vezette háromtagú tanács végül húsz év fegyházra ítélte jogerősen a férfit azzal, hogy a büntetés kétharmada után bocsátható feltételesen szabadlábra. A táblabíróság ítélete szerint a férfi értelmi fogyatékos, de csak enyhe fokban volt korlátozott a cselekménye felismerésében, azaz büntethető.
Az ítéletet tudomásul vettem, de eltúlzottnak tartom a védencem elmeállapota miatt
– mondta Varga Zoltán, a brutális gyilkos védője lapunknak a jogerős határozathozatal után.