Anyatejből készült joghurtot fejlesztettek ki debreceni kutatók – számolt be nemrég a Kossuth Rádió. A magyar viszonylatban az utóbbi évek egyik legnagyobb áttörését jelentő fejlesztés elsősorban a császármetszéssel született, hasfájós csecsemők szenvedéseit enyhítheti, azokét az újszülöttekét, akik nem kapták meg a szülőcsatornában az immunrendszerük fontos részét képező baktériumokat.
„A csecsemőknek születésükkor steril a bélrendszerük, nincsenek benne baktériumok. A szülőcsatornában kapják meg azokat a baktériumokat, amelyeket utána beépítenek a bélrendszerükbe, ez később fontos része lesz az immunrendszerüknek is. Akik azonban császármetszéssel születnek, el vannak zárva ezektől a baktériumoktól, amelyeket nehéz mesterségesen pótolni” – magyarázta lapunknak Prokisch József, a Pharmapolis Innovatív Élelmiszeripari Klaszter, a magyar agrár-biotechnológiai szakembereket összefogó szervezet ügyvezetője, a debreceni egyetem docense.
Prokisch József kiemelte: ilyen baktériumok a joghurtban is vannak, de tejből készült termékeket 1-2 éves korukig nem adhatnak a gyerekeknek. Ezért tűnt logikusnak, hogy odaadják az édesanyáknak a szükséges baktériumokat, akik saját anyatejük és egy joghurtkészítő gép segítségével egyszerűen, 6-8 óra alatt elkészíthetik a csecsemők számára is fogyasztható joghurtot, amellyel a hasfájás és más immunrendszeri problémák is megelőzhetőek.
Savanykás és hosszan eláll
„Nemcsak a szükséges eszközöket adjuk oda az édesanyáknak, hanem meg is tanítjuk nekik, hogyan tudják otthon, megfelelő körülmények között, kényelmesen elkészíteni a gyógyhatású joghurtot. Ebben számítunk majd a védőnői hálózat segítségére is, első körben velük sajátíttatjuk el az eljárást. A tapasztalatok egyébként azt mutatják, hogy már egy-két adag is jótékony hatással van a kisbabák szervezetére, tehát ezt nem egyfajta hosszan tartó étrend-kiegészítőként kell felfogni, hanem ‘gyógyszerként’, amit akkor adnak be a csecsemőknek, amikor fáj a hasa. Jelenleg az arculattervezés és a szabadalmaztatás folyik. Ha minden a tervek szerint alakul, akkor pár hónap múlva már kapható lesz az eszköz” – részletezte a docens.
(Fotó: AFP / Ernesto Benavides)
Hozzátette: az anyatejes joghurtnak szinte ugyanolyan íze van, mint bármelyik boltban forgalmazott hasonló jellegű, natúr tejterméknek. További előnye, hogy normál hűtőben két-három hétig is tárolható.
Ötperces hús
A magyar kutatók által fejlesztett termékek között egyébként – az anyatejes joghurton kívül – megtalálható még: Kínába exportált szelénes tejpor, gluténmentes cirokliszt, hortobágyi gyógynövényeket tartalmazó kecskesajt, lila kukoricából készített tea, kávékaviár, különleges tojások, haltermékek és puffasztott cirok.
„Hazánkhoz hasonlóan, ahol a talajok szelénhiányosok, Kínában is komoly közegészségügyi gondot okoz, hogy miként tudják szelénnel kiegészíteni az élelmiszereket. A szelén egy esszenciális mikroelem, és nagyon fontos a pótlása. A pajzsmirigyproblémák megelőzése, az immunrendszer megfelelő működése és a környezeti mérgekkel szembeni védekezés szempontjából elengedhetetlen, hogy elég szelént együnk. Az általunk kifejlesztett új szelénforma előnye, hogy nem lehet túladagolni, és jól felszívódik” – tette hozzá Prokisch.
Ugyancsak hatalmas népszerűségre tett szert 2011 augusztusában a debreceni biotechnológusok egy másik fejlesztése: az úgynevezett ötperces hús, amely egy több évtizedes francia hagyományon alapulva, vákuummal elősütve készül, megkönnyítve és egyúttal meggyorsítva ezzel a kevés tapasztalattal rendelkező egyetemista „háziasszonyok” dolgát.
Élelmiszerklaszter Debrecenben |
2007-ben élelmiszeripari cégek és a Debreceni Egyetem kezdeményezésére jött létre a Pharmapolis Innovatív Élelmiszeripari Klaszter, amely célul tűzte ki olyan egészségmegőrző, funkcionális élelmiszerek fejlesztését, amelyek fogyasztása igazoltan hozzájárul egészségünk megőrzéséhez. A klaszter 2011-ben indított kezdeményezése az egyetemen működő I-bolt, amely segít az ötletek, kutatási eredmények termékké válásában. Az I-bolt az “innováció kirakata”, itt mutatják be a legújabban fejlesztett termékeket az érdeklődőknek. |
Kicsapta a biztosítékot az anyatejes fagyi
Az anyatejet egyébként korábban az angol élelmiszeripar is felfedezte magának – igaz, inkább élvezeti, semmint egészségmegőrző céllal. Londonban 2011 márciusában kezdték el árusítani az anyatejből, vaníliafagyból és cukorból készült „Baby Gaga” névre hallgató nyalánkságot. A hatóságokhoz azonban rövid időn belül annyi felháborodott bejelentés érkezett, hogy a fagyizó egy héttel a nem mindennapi édesség piacra dobása után kénytelen volt felfüggeszteni annak árusítását.
A hivatalos indokban az állt: nem tisztázott, hogy a bolt honnan szerzi be a gombóconként 15 fontba kerülő „Baby Gaga” alapanyagát, éppen ezért az édesség nem tekinthető biztonságosnak.