Durván 6,5 milliárd forintért jutott hozzá ahhoz a 330 hektáros földterülethez a német FAKT AG, amelyen Közép-Európa legkorszerűbb kertészeti központját tervezi létrehozni – tudta meg a 24.hu. Az esseni központú csoport egymilliárd eurós, azaz több mint 300 milliárd forintos fejlesztést jelentett be a múlt héten. A méretes beruházáshoz az osztrák határ közelében, Bezenye és Hegyeshalom között szemelt ki területet. Sebesen pörögtek az események, legalábbis úgy tudjuk, a befektetők csak tavaly novemberben keresték meg az önkormányzatokat, és miután megtudták, hogy nem a helyhatóságoké a terület, hanem két felszámolás alatt álló cég vagyona, tőlük próbálták megszerezni a földdarabot. Sikerrel jártak, és úgy tűnik, a befektető biztos a dolgában: az adásvétel még le sem zárult, amikor sajtótájékoztatón jelentették be a gigaprojektet.
A beruházás a jelek szerint élvezi a kormány támogatását, legalábbis Nagy István agrárminiszter, valamint Ponevács-Pana Petra, a Külgazdasági és Külügyminisztérium beruházások ösztönzéséért felelős helyettes államtitkára is részt vett a tájékoztatón. A 330 hektáros földterület megvételéről pedig egy állami szervezettel, a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft.-vel kellett megegyezni. A befektető a nehezén már túljutott, az ingatlanegyüttesre kiírt pályázatot megnyerte. A pályázat cikkünk írásakor kiértékelés alatt áll, de úgy tudjuk, az utolsó simításokat végzik a szerződésen, és az ügylet rögvest lezárul, amint a vevő átutalja a vételárat.
Eddig ment minden, mint a karikacsapás. Az állami felszámoló január közepén hirdette eladásra a területet, amely két, még 2016-ban felszámolásba dőlt, a kormány által stratégiailag kiemelt gazdálkodó szervezetté nyilvánított cég vagyona. Az akció február végén zárult, és a FAKT megnyerte 6,45 milliárd forintos ajánlattal. Öldöklő versenynek nincs nyoma, a felszámoló 6,447 milliárd forint minimálárat szabott meg, amire mindössze 3 millió forintot dobott rá a vevő, és ezzel nyert is – derül ki az elektronikus értékesítési rendszerből.
Két évvel korábban egyszer már meghirdette a területet a felszámoló, a régi hirdetmények szerint ugyanannyiért mint most: 6,447 milliárd forint irányárat lőtt be. Az akkor nem derült ki, hogy vitte volna-e valaki a területet ezen az áron, mert visszavonták a kiírást még a licit megkezdése előtt.
A mostani, 300 milliárd forintos beruházásról a FAK saját honlapján a következő részleteket közölte:
- 30 hektáron üvegházparkot hoznak létre, alapvetően paradicsomot, paprikát, padlizsánt és konyhai fűszernövényeket termesztenek,
- 50 hektáron szabadföldi kertészettel foglalkoznak, spárga és bogyósgyümölcsűek teremnek majd,
- 15 hektáron helyezik el raktárakat és hűtőházakat
- 50 hektáron feldolgozó- és logisztikai központot,
- 90 hektáron pedig családbarát lakásépítést terveznek.
A termelési, feldolgozási és logisztikai központ mellett hosszútávon haltenyészetet, üvegházakat, hűtőkonténereket terveznek, de egyéb ingatlanfejlesztés is lesz bőven. Konferenciaközpontot, hotelt, autópálya felhajtót és lakásokat alakítanak ki, óvoda, általános iskola épül, lesz helye a duális képzésnek is, sőt kempingfejlesztésről is szó van a turizmus és a teherforgalomra gondolva.
– ismertette a terveket Hubert Schulte-Kemper, a FAKT AG elnök-vezérigazgatója. Azt ígérte, hogy fenntartható módon termelnek majd, és egész Magyarország területéről származó agrártermékeket szeretnének feldolgozni és értékesíteni.
A munkahelyteremtő befektetők gáláns állami támogatásra számíthatnak, ötezer új munkahely pedig igen komoly dobásnak számít. A külügyi tárca nem válaszolt a támogatás összegét firtató kérdésünkre, de annyit tudni a legutóbbi statisztikákból, hogy egy munkahelyre már több mint 10 millió forint egyedi kormánydöntéssel odaítélt támogatás jutott. A beruházás mérete alapján pedig akár a Magyarországon megtelepedett autógyárakhoz fogható összegekről lehet szó: a Mercedes például 2008-ban 2500 munkahelyet ígért be, és 22 milliárd forint támogatást kapott, majd 2016-ban újabb 1000 munkahelyet ígért és 12,8 milliárd támogatást ítélt meg neki a kormány.
Szőke László, Hegyeshalom polgármestere úgy tudja, beruházások nagyobb része, a termelő-feldolgozó egységek Bezenyéhez közelebb épülnek, a határvárostól 2,5-3 kilométerre lehetnek majd a lakóépületek – amelyek tudomása szerint alapvetően a dolgozók számára épülnek majd – és a kiszolgáló infrastruktúra. A polgármester azt várja, hogy a beruházás és az új munkalehetőségek nyomán a 3600 lelkes, határ menti tipikus alvótelepülésen (a lakók jelentős része Ausztriában dolgozik, csak aludni jár haza) felpezsdül az élet. Persze, ha a német befektető legalább annyit fizet majd, mint a szomszédos Burgenlandban egymást érő fóliasátrak és üvegházak gazdái.