Könnyebben felébredünk
A kávé a hideg zuhany közelébe sem érhet, ez ugyanis a legstimulálóbb dolog, amit reggel tehetünk. Sőt, a nap folyamán koffeinre sem lesz szükségünk, hogy ébren maradjunk.
Csökkenti a stresszt és fokozza az anyagcserét
Ha a stressz miatt súlyfelesleget szedtünk fel, akkor vegyük fontolóra, hogy a jövőben hideg vízben zuhanyzunk. Reggel a hideg fürdő stresszes mutatványnak tűnhet, de a sejtek szintjén ellenkezőleg hat, valójában csökkenti az oxidatív stresszt. Amikor kilépünk a zuhanytálcáról, paraszimpatikus állapotba kerülünk, ami azt jelenti, hogy testünk nyugalmi és relaxációs állapotba kapcsol.
Ami pedig az anyagcserét illeti, amikor hirtelen lehűtjük a szervezetünket, több kalóriát égetünk el, mintha meleg vízzel tusoltunk volna.
Serkenti a vérkeringést
És egyúttal a szív egészségére is jó hatást gyakorol. Ezzel együtt túl sok időt nem ajánlott hideg víz alatt tölteni, mert a végtagokban leállhat a vérkeringés, de mérsékelten rendkívül egészséges.
Javítja az immunrendszer működését
A hideg zuhannyal könnyedén növelhetjük a betegségek ellen küzdő fehérvérsejtek számát a testünkben.
Bőr- és hajregeneráló
A meleg víz károsíthatja a hajat és a bőrfelszínt, különösen akkor, ha a forró zuhany szerelmesei vagyunk. A hideg cseppek által viszont a bőr megtartja feszességét, a haj pedig ragyogó marad. Olyan ez, mint egy ingyenes kirándulás egy gyógyfürdőbe.
Gyulladáscsökkentő és segíti a regenerálódást
A legtöbben tudják, hogy a profi sportolók rendszeresen hideg vízzel zuhanyoznak. Ez azért van, mert gátolja a tejsav termelését és lassítja a gyulladási folyamatokat, amelynek kombinációja izomfáradtságot és fájdalmat okoz. Egyáltalán nem legendáról van szó, hanem tudományosan alátámasztott jelenségről: a hideg zuhany akár edzés után négy napon át segít a regenerálódásban.
Depresszió ellen
Kutatások szerint a hideg zuhany serkenti az agy elsődleges noradrenalin forrását, ezáltal segít a depresszió enyhítésében. Ezentúl a hideg víz olyan hatást gyakorolt a bőr érzékeny idegvégződéseire, ami szintén szembeszáll a depresszióval. Egyes tanulmányok szerint a hideg fürdő hatásosabb, mint az antidepresszánsok, de további kutatásokra van szükség a problémakör tisztázására.
Óvjuk a környezetet
Nem túl bonyolult: ha hidegben fürdünk, a vízmelegítő kevesebbet működik, ami azt jelenti, hogy kevesebb fogy mindenből. Talán csak egy percnek tűnik, de a bolygónk jövőjét illetően ez is sokat számít.
(via Care2)