A legújabb vizsgálat alapján az aszteroida megközelítőleg 5,8 kilométer átmérőjű – számol be a Science Alert. Az égitest tehát nagyjából 1 kilométerrel szélesebb, mint eddig gondolták.
Patrick Taylor, az Egyetemek Űrkutatási Szövetségének munkatársa és a kutatócsapat tagja szerint az új adatok alapján a 3200 Phaethon formája sokban emlékeztet a Bennuéra, melyhez tavaly indult útnak az OSIRIS-REx űrszonda. Igaz, a 3200 Phaethon nagyjából ezerszer nagyobb a Bennunál.
A közelmúltban készített felvételek meglehetősen nagy felbontásúak, ráadásul egy-egy sötét alakzatot is felfedtek a kisbolygó egyik pólusának, illetve az egyenlítőjének közelében. A foltok valószínűleg becsapódási kráterek vagy egyéb mélyedések.
Ahhoz, hogy egy aszteroidát potenciálisan veszélyesnek ítéljenek, elég nagynak és elég közelinek kell lennie. Az ezen kategóriába sorolt objektumok természetesen nem feltétlenül jelentenek valódi fenyegetést.
A kisbolygóra vonatkozó legújabb adatokat a 3200 Phaethon decemberi elhaladása során gyűjtötték. Az égitest ekkor 10,3 millió kilométerre járt a Földtől – egészen 2093-ig nem lesz ilyen közel hozzánk.
Az új eredmények a Puerto Ricón található Arecibo Obszervatóriumnak köszönhetően születtek meg. A csillagvizsgáló a Maria hurrikán érkezése után sokáig nem működött, a jelek alapján azonban a katasztrófa nem okozott súlyosabb károkat a létesítményben.
(Kiemelt kép: Arecibo Observatory/NASA/NSF)