Van az a nagy szaloncukorszerű ajándék, amit az angolok két végénél fogva közösen bontogatnak a karácsonyi asztalnál, az egész műveletet pedig egy nagy pukkanás kíséri. Ez a karácsonyi cracker, amit 1845-50 körül talált ki egy londoni bonbonkészítő, Tom Smiths.
Eredetileg francia mintára díszes papírba csomagolt édességeket árult, de nem jött be ez a vállalkozás túlságosan. A whychristmas.com oldal szerint Tom egyik este az égő kályha előtt üldögélt és hallgatta a fa pattogását. Az jutott eszébe mennyire jó lenne ha egy ünnepi csomagocskából pattogó, puffanó hanggal esnének ki az édességei és más apró ajándékok, ha ketten széthúzzák.
Tom halála után három fia vitte tovább az addigra sikeres cracker vállalkozást. Walter, az egyik fiú, találta ki hogy kerüljön a csomagba egy kalap, ami papírból készül, manapság ez egy korona.
Napjainkban a crackerek a 25-ei karácsonyi vacsorán kerülnek a tányérok mellé. Híresek arról, hogy rettenetes szóvicceket rejtenek a Télapóról, Rudolphról és az elfekről.
– Mitől szenved a Mikulás ha beragad a kéménybe?
-Claustrofóbiától.
Rengeteg fajta craker alakult ki az évek alatt, külön nőknek, férfiaknak, gyerekeknek. Van milliomos kiadás is, amiből arany és ezüst ajándékok potyognak ki. A Királyi Családnak minden évben egyedi crakereket készítenek a mai napig! Általában a karácsony jellemző színeibe csomagolják őket, vagyis arany, piros és zöld bevonatúak.
Kiemelt kép: Thinkstock