Több mint 300 millió évet tévedhettek a kutatók, egy friss felfedezés szerint ugyanis közel 540 millió éves múltra tekint vissza a tengeri élővilág biolumineszcenciája, írja a Live Science.
Andrea Quattrini, a tanulmány szerzője szerint bár az igaz, hogy nem sok fény szűrődik le a mélytengeri élőlényekhez, egyes fajok azonban képessé váltak arra, hogy saját maguk állítsanak elő fényt. Biolumineszcenciáról beszélünk, ha valamely élő organizmusban egy kémiai reakció foton kibocsátásával jár.
Annak kiderítésére, hogy mikor fejlesztették ki ezt a képességet az élőlények, a Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences folyóiratban közzétett kutatás szerzői ismert korú és fizikai jellemzőkkel rendelkező, fénylő oktokorall-fosszíliákat helyeztek el az evolúciós létrán, és azonosították, mely fajoknál mikor jelent meg a képesség. Ezt követően a fajok őseinél statisztikai elemzést vetettek be, hogy megnézzék, világíthattak-e a sötétben.
A biolumineszcencia eredetét korábban 267 millió évvel ezelőttre, a perm időszakban élt rákokra vezették vissza, az új felfedezések azonban már inkább a korai kambriumi időszakra (541 millió-485,4 millió évvel ezelőttre) teszik ezen képesség megjelenését. A feltételezések szerint a képesség megjelenése a levegőben vagy vízben lévő anyagok méregtelenítésére jöhetett létre alapvetően.