Tudomány zöldövezet

Mérgek folynak a Dunába, a hatóságok nem tesznek semmit

Dörgő Zsuzsi / Greenpeace
Dörgő Zsuzsi / Greenpeace

Rákkeltő és mérgező anyagok jutnak a Duna vízébe Óbudán a Greenpeace vizsgálatai szerint – derül ki a környezetvédelmi szervezet közleményéből. A szennyező anyagok a már nem működő Óbudai Gázgyár melletti parton kiszivárgó bűzös, olajos folyadékból kerülnek a folyóba.

Amint a 24.hu korábban megírta, a probléma nem új keletű, a mérgek már évek óta belefolynak a Dunába. Ezt a Greenpeace vizsgálatai már 2018-ban megállapították, az illetékes hatóságok azonban azóta sem tettek semmit a probléma megoldásának érdekében, így a civilszervezet idén ősszel újra felmérte a helyzetet. Az eredmények szerint a rákkeltő benzol több mint 19-szeresen, a szintén rákkeltő arzén 5-szörösen, egyes egészségkárosító polciklusos aromás szénhidrogének, illetve naftalinok pedig több száz-, illetve több ezerszeresen lépték túl a határértéket.

Bár lassan három évtizede kötelezték a Gázgyár jogutódjait a mérgek eltávolítására, az állami tulajdonban lévő cég – jelen esetben az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. – mégsem hajtotta végre a kötelezettségét.

Dörgő Zsuzsi / Greenpeace

A kármentesítés eredeti határideje 2022. december 31., illetve egyes részfeladatokra 2024. április 30. lett volna, amelyet a hatóságok többször is módosítottak, végül a kármentesítés elvégzésére és a záródokumentáció benyújtására 2024. december 31-et, az egyes részterületek kármentesítésére és a felszín alatti vizeket érintő határidőre pedig 2026. április 30-at határoztak meg.

Az Óbudai Gázgyár több mint hét évtizedes működése alatt a gáz tisztításának melléktermékeként közel 200 ezer tonnányi talajt szennyeztek el cianiddal, arzénnal és egyéb, fokozottan veszélyes vegyületekkel szennyezett gázmasszával, amit a területen ástak el. A lerakott veszélyes hulladék évtizedek óta szennyezi a talajvizet és a talajt, ezenfelül alacsony vízállás esetén a Dunába ömlik. Az egész partot belengő mérgező vegyszerszag, különösen kisvíz idején évtizedek óta jellemzi a területet. A helyzet olyan súlyos, hogy a gázmassza már a Budapest számára létfontosságú ivóvízbázisokat is veszélyezteti. Erről hiába van tudomása a hatóságoknak évtizedek óta, érdemben mégsem léptek fel a terület megtisztításáért.

A súlyos szennyezést bizonyító vizsgálati eredményekről értesítjük a környezetvédelmi és vízügyi hatóságokat és az illetékes minisztériumokat, továbbá kérjük ezen szervek mielőbbi intézkedését a szennyezés megszüntetése érdekében. Tájékoztattuk a Fővárosi Vízműveket, valamint a kerületi önkormányzatot is a vízpart és a vízbázis szennyeződéséről

– nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.

Kapcsolódó
Tényleg veszélyes a Dunában fürdeni?
Igaz-e, hogy szennyezett a Duna vize, és betegségeket kaphatunk el, ha belemerészkedünk, továbbá milyen egyéb kockázatai lehetnek a folyóban fürdőzésnek?

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik