Egy friss tanulmány alapján egy csillagközi objektumból származhatnak azok a gyöngyök, amelyeket Pápua Új-Guinea partjainál találtak – írja a ScienceAlert. Érdemes kiemelni: a publikáció még nem esett szakmai bírálat alá, elkészítésében pedig egy sokat kritizált kutató is részt vett.
A tanulmány vezető szerzője Avi Loeb, a Harvard Egyetem csillagásza, aki az utóbbi időkben hajmeresztő állításaival kerül be a hírekbe. A kutató elképzelhetőnek tartja, hogy 2017-ben egy idegenek által épített szerkezet suhant át a Naprendszeren. Elméletét egy külön könyvben részletezte, a kötetről szóló kritikánkat itt, a Loebbel készült interjúnkat pedig itt olvashatja.
A kutató és társai állításuk szerint most egy meteor darabjaira bukkantak. Az űrkőzetet az amerikai kormány műholdjai követték nyomon, mielőtt 2014-ben a Csendes-óceán felett szétesett. A CNEOS 2014-01-08 (vagy egyszerűbben IM1) jelű meteor szokatlan sebessége miatt keltette fel a figyelmet.
Loeb 2021-ben alapította meg a Galileo Projektet, amelynek célja a földön kívüli technológiák keresése. A csapat idén júniusban indult útnak, hogy megkeresse az IM1 maradványait. A szakértők erős mágnesek segítségével több száz apró, 0,05-1,3 milliméter átmérőjű gömböt gyűjtöttek be, a törmelékek 2 kilométeres mélységben voltak.
A kutatók eddig 57 objektumot vizsgáltak meg, előzetes eredmények alapján néhány közülük olyan tulajdonságokkal bír, amely szokatlan a Naprendszerben. A csapat az elemek arányából és az izotópokból kiindulva jutott erre a megállapításra.
Loebék azt feltételezik, hogy a 2014-ben felrobbant égitest egy másik rendszerben született meg, majd a csillagközi teret átszelve jutott el hozzánk.
Ma már tudjuk, hogy időnként elérik rendszerünket idegen csillagoktól érkező égitestek, igaz, nem túl sok példa ismert. Az első észlelt objektum a 2017-ben felfedezett ʻOumuamua volt.
Az biztos, hogy a friss eredményeket rengeteg tudományos kritika éri majd. Már júliusban felmerült, hogy még csak az sem biztos, hogy Loebék módszerével ténylegesen be lehet gyűjteni a 2014-es meteor törmelékeit.