Teljesen mindegy, milyen méretű vagy szerkezetű családról van szó, az így létrejött közösség elsődleges célja az utódok, vagyis a gyerekek felnevelése, jólétük biztosítása. Ha úgy vesszük, minden nap gyereknap, ám létezik hivatalos ünnep is: a nemzetközi gyermeknap Törökországból ered, hazánkban a XX. század elejétől tartják, időpontja 1954-től május utolsó vasárnapja.
Az anyák napja sokkal ősibb, már az ókori görögök ünnepséget tartottak tavasszal Rheának, az istenek anyjának, illetve az édesanyáknak a tiszteletére. Hazánkba az Egyesült Államokból érkezett, a Mária-tisztelettel összekapcsolva 1925-ben ünnepelték először, időpontja május első vasárnapja. De mi a helyzet az édesapákkal?
A gyereknappal és az anyák napjával ellentétben Magyarországon nem igazán találjuk a világi gyökereit, mégsem nevezhetjük „mondvacsináltnak”. Az egyház ugyanis hagyományosan Szent József napján, március 19-én ünnepli az apákat. József ugyan nem volt Jézus vér szerinti apja, de ő nevelte fel, az apa helyén állt az életében, Isten József fiává tette Jézust: ünnepe így a gyermekeik sorsát meghatározó apák ünnepe is lett.
A világi apák napja, amit országonként más és más dátummal tartanak – de a többség hozzánk hasonlóan most vasárnap – a XX. században született, természetesen Amerikában. William Jackson Smart második felesége 1891-ben hunyt el hetedik közös gyermekük szülése közben, a férfi egyedül nevelte fel 14 gyermekét – első házasságából 4, a másodikból 3 mostoha és 7 saját gyereke volt.
Amikor lánya, Sonora Smart Dodd először hallott az első anyák napi ünnepségről, úgy vélte, az apáknak is járna hasonló. Kezdeményezését 1910-ben karolták fel a hatóságok, dátumnak pedig William születésnapját, június 5-ét tűzték ki, de a szervezés megcsúszott. Így rendezték az első apák napját 1910. június 19-én, a hónap harmadik vasárnapján, ahogyan ma is. William Jackson Smart 1917-ben, 77 évesen hunyt el Sonora házában gyermekei körében.