Tudomány zöldövezet

Vakcinát kapnak a vadon élő koalák

Ausztrál tudósok kísérleti jelleggel megkezdték vadon élő koalák beoltását Chlamydia ellen Új-Dél-Wales szövetségi államban – írja az MTI. Az embereknél is gyakori bakteriális fertőzés a koalák körében is elterjedt, az állatoknál súlyos kötőhártya- és húgyhólyaggyulladást, egyes esetekben vakságot vagy terméketlenséget okozhat, sőt akár végzetes is lehet.

Samuel Phillips, a vakcina kifejlesztésében részt vevő mikrobiológus szerint a Chlamydia-fertőzés olyan súlyosan megbetegítheti a koalákat, hogy az állatok képtelenek lesznek felmászni a fákra, hogy élelmet szerezzenek, illetve nem tudnak elmenekülni a ragadozók elől sem.

A szakértők először nagyjából 50 vadon élő példányt terveznek becserkészni és beoltani, majd nyomon követni. Ez az Új-Dél-Wales Northern Rivers nevű régiójában élő koalapopuláció mintegy felét jelenti. Ebben a térségben a koalák egészen lesújtóan magas, 80 százalék körüli aránya fertőzött, ennek következtében nagyon alacsony a termékenység, alig-alig születnek kölykök.

Az egydózisú, célzottan a koalák részére kifejlesztett vakcinát korábban már tesztelték állatvédelmi központokban. Most a kutatók azt akarják megállapítani, hogy a vadon élő egyedek közül hányat kell beoltani ahhoz, hogy jelentősen le tudják csökkenteni a fertőzés terjedését.

David Northcott / Getty Images

A projekt márciusban kezdődött, és a tervek szerint nagyjából három hónapig tarthat. A szakértők távcsövekkel találják meg az eukaliptuszfákon tanyázó állatokat, és a fa köré ketreceket helyeznek el. A koalák pár órán vagy napon belül lemásznak a fáról, hogy egy másik felé vegyék az irányt, és ekkor besétálnak valamelyik csapdába. A tudósok ezután beadják nekik a vakcinát, majd 24 órás megfigyelés után megjelölik és elengedik őket.

Az ikonikus ausztráliai erszényest a canberrai kormány tavaly februárban veszélyeztetett fajjá nyilvánította a queenslandi, az új-dél-walesi és a fővárosi területen, miután az utóbbi két évtizedben jelentősen csökkent az egyedszám. Az állatok életét a betegségeken túl az erdőirtás és a katasztrofális bozóttüzek is veszélyeztetik. Az új-dél-wales-i kormány 2020-es becslése alapján a koalák 2050-re kihalhatnak.

A Chlamydia komoly gondokat okoz a koalák számára, Queensland szövetségi államban is a populáció mintegy fele fertőzött lehet. Míg a baktérium okozta fertőzés embereknél könnyen kezelhető antibiotikummal, koalák esetében – különleges emésztőrendszerük miatt – ez a gyógymód nem működik.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik