2020 augusztusában egy furcsa megjelenésű állat sodródott partra Görögországban, felkeltve egy járókelő figyelmét. Jánisz Papadakisz megörökítette a teremtményt, a fotókat pedig elküldte a helyi szakértőknek. A kutatók megállapították, hogy a tetem egy fiatal koboldcápa (Mitsukurina owstoni) jó állapotú maradványa – írja a Live Science.
A felfedezés szenzációsnak számított, a ritkán látható, mélytengeri fajt ugyanis korábban nem észlelték a Mediterráneumban, és ilyen fiatal egyedet sem találtak még. A tetem azonosításáról 2022-ben számoltak be egy tanulmányban, nem sokkal később viszont komoly kritikákat kapott a publikáció.
Athanasziosz Anasztasziádisz, a Pátrai Egyetem hallgatója és kollégái a közelmúltban vissza is vonták felfedezésüket. Több, a tanulmánytól független kutató úgy gondolja, az eset rávilágít a formális szakértői értékelési folyamat gyengeségeire, a problémák közé tartozik többek között, hogy sok a színvonaltalan lap, a felülvizsgálatra felkért szakértők pedig gyakran kapkodnak.
„Azonnal felismertem a cápa »természetellenes« kinézetét” – nyilatkozta Jürgen Pollerspöck, a Bajor Állami Állattani Gyűjteményhez tartozó Shark References adatbázis alapítója és szerkesztője. Mivel meglehetősen nagy fajról van szó, a halászatnak pedig komoly hagyománya van a Földközi-tenger térségében, meglepő lenne, ha egy ilyen méretes állat ennyi időn át felfedezetlen maradna a régióban.
A kutató kollégáival egyébként külön publikációban mutatta be, miért megkérdőjelezhető a görögországi lelet hitelessége. Bár Anasztasziádiszék eleinte próbálták megvédeni beazonosításukat, végül annyi szakmai bírálat érte az eredményeket, hogy a visszavonással kénytelenek voltak elismerni a tévedést.
This range extension immediately raised eyebrows.
The evidence was a photo of a supposed goblin shark on a beach (below) that a citizen took and sent to scientists, the scientists did not examine the specimen. There’s no scale bar. Just the one angle.
This is…atypical. pic.twitter.com/OjSaItwrRX
— Dr. David Shiffman (@WhySharksMatter) March 17, 2023
A kritikusok többsége nem lát rossz szándékot az eset mögött. Véleményük szerint a téves beazonosítás, illetve a vonatkozó tanulmány megjelenése inkább a publikációs folyamat problémáiról árulkodik.
(Kiemelt képünkön egy valódi koboldcápa konzervált teteme látható.)