A hepatitis B a világ egyik legelterjedtebb fertőző megbetegedése: a Föld népességének mintegy 20-30 százalékában kimutatható, hogy élete során hepatitis B-fertőzésen esett át. A HBV vírus krónikus májbetegségek, a májzsugor és a májrák legfőbb okozója, a világon évente hatmillió ember hal meg a HBV okozta kór szövődményében.
A Nature Communications tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint egy csapat brit kutató sikeres immunterápiát alakított ki a fertőzött emberek májából, és a már kialakult, hepatitis okozta tumorból, és talált egy olyan enzimet, ami egyébként a sejtek koleszterinszintjét szabályozza, de az immunfolyamatokat is képes felturbózni – írja az EurekAlerten megjelent sajtóközlemény.
Az úgynevezett ACAT enzim blokkolásával sikerül azoknak az immunsejteknek a munkáját felerősíteni, amelyek mind a vírus ellen, mind pedig a már megjelent tumorok ellen küzdenek. Ezért ez a módszer a bizonyítékok alapján hatásos immunterápia lehet. A módszer továbbá
Mivel a hepatitis-B fertőzés a leggyakoribb oka a májdaganatok kialakulásának a világon, fontos, hogy minél előbb minél hatékonyabb terápiát találjunk rá. Jelenleg a májgyulladás gyógyszeres kezelésére vírusellenes szereket (főként lamivudint), és különböző interferonkészítményeket alkalmaznak, de a legbiztosabb védelmet a HBV elleni védőoltás biztosítja. Magyarországon 1999 óta adják kampányoltás keretében.
Fontos megjegyezni, hogy a kutatás csak in vitro történt, azaz sejttenyészeteken, ahhoz, hogy teljesen bebizonyosodjon a módszer hatékonysága, klinikai kutatásokat is kell majd végezni.