Egy friss tanulmányban a szakértők a kutyák féltékenységét elemezték. Korábbi vizsgálatok alapján a tulajdonosok több mint 80 százaléka tapasztalt már irigy viselkedést (zajkeltést, izgatottságot, a póráz rángatását) azt állatoknál, amikor másik kutyára figyeltek. Amalia Bastos, az Aucklandi Egyetem munkatársa és kollégái most alátámasztották a korábbi eredményeket – írja az Association for Psychological Science oldala.
Bastos szerint a tudománynak sikerült igazolnia, amit korábban sokan megtapasztaltak: a kutyák iriggyé válnak, ha gazdájuk potenciális riválissal találkozik. Hasonló viselkedés figyelhető meg kisgyermekeknél is, amikor anyjuk egy másik gyermekkel van elfoglalva. Mivel az embereknél a féltékenység a tudatossághoz kapcsolódik, a kutatókat régóta foglalkoztatja a kérdés, hogy miként nyilvánulhat meg más fajoknál.
Bastosék 18 kutyával kezdtek el kísérletezni. A példányoknak lehetőséget adtak, hogy elképzeljék, ahogy gazdájuk interakcióba lép egy valósághű műkutyával vagy egy gyapjúból álló hengerrel. Előbbi a lehetséges riválist helyettesítette, utóbbi pedig kontrollként szolgált.
Az állatok először láthatták, hogy gazdájuk a műkutya mellett áll, majd egy falat tettek az egyedek és a potenciális rivális közé. Amikor a kutyák szemszögéből úgy tűnt, hogy az emberek épp a riválist simogatják, az élőlények megpróbálták elérni gazdáikat. A gyapjú hengerek nem váltottak ki hasonló szintű izgatottságot.
Az adatok alapján a kutyák a féltékenység három, az emberekre jellemző vonását is mutatják. Úgy tűnik, az irigység csak akkor jelentkezik, ha az emberek a potenciális riválissal érintkeznek; a féltékenység az adott interakciótól, és nem a másik kutya puszta jelenlététől alakul ki; és akkor is megfigyelhető, amikor az ebek nem látják a konkrét érintkezést.
Bastos kiemelte, további vizsgálatokra lesz szükség, hogy alaposabban megértsék a jelenséget. Mint mondta, egyelőre korai kiejelenteni, hogy a kutyák hozzánk hasonlóan élik meg az irigységet.