Tudomány

Galaxisunk össze fog ütközni egy másikkal

Egy szimuláció szerint mintegy kétmilliárd év múlva összeütközhet a Tejútrendszer és a Nagy Magellán-felhő, ez pedig meglódíthatja a Naprendszert.

Az ütközés felébresztheti galaxisunk szunnyadó fekete lyukát, amely ekkor elkezdené elnyelni a környező gázokat és akár tízszeresére is növekedhet – írja a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportál. Miközben a fekete lyuk fal, nagy energiájú sugárzást bocsát ki, és bár ez a kozmikus tűzijáték valószínűleg nincs hatással a földi életre, a tudósok szerint

megvan az esélye annak, hogy a kezdeti ütközés meglódíthatja a Naprendszert a világűrbe

– közölték számítógépes szimulációjuk eredményét a Durhami Egyetem asztrofizikusai.

1,5 milliárd éve a szomszédunk

A galaxisok, mint a Tejútrendszer is, egy csoportnyi kisebb galaxissal vannak körülvéve, amelyek körülötte keringenek, mint a méhek a kaptár körül. Jellemző módon ezek a keringő galaxisok „csendes életet élnek” és több milliárd éven át keringenek az anyagalaxis körül, ugyanakkor időről időre lesüllyednek a középpontba, összeütköznek és elnyelődnek az anyagalaxis által.

A Nagy Magellán-felhő a Tejútrendszer legfényesebb kísérőgalaxisa, csak mintegy 1,5 milliárd éve került a közelbe, és mintegy 163 ezer fényévre található a Tejútrendszertől. Korábban a tudósok úgy vélték, hogy vagy a Tejútrendszer körül fog keringeni évmilliárdokig, vagy mivel olyan gyorsan mozog, kimenekül a galaxis gravitációs erejéből.

A Nagy Magellán-felhő – ANN RONAN PICTURE LIBRARY / PHOTO12

Ütközünk

A legutóbbi mérések szerint azonban a Nagy Magellán-felhő csaknem kétszer annyi sötét anyaggal rendelkezik, mint korábban gondolták.

Mivel nagyobb tömege van az eddig véltnél, gyorsan veszít energiájából és arra ítéltetett, hogy összeütközzön galaxisunkkal.

A Durhami Egyetem és a Helsinki Egyetem tudósai által vezetett kutatócsoport az EAGLE szuperszámítógép szimulációját használta az összeütközés megjósolására.

Bár kétmilliárd év szélsőségesen hosszú idő az emberi élethez képest, a kozmikus időskálán ez mégis nagyon rövid

– idézi Marius Cautunt, durhami kutatót az MTI.

Illusztráció: MARK GARLICK / SCIENCE PHOTO LIBRARY

Ajánlott videó

Olvasói sztorik