Eddig laboratóriumban csupán egerektől vett petesejteket tenyésztettek a teljes érettségig, az emberi sejteket csak jóval fejletlenebb állapotig növesztették.
A New York-i Humán Reprodukciós Központ és két edinburgh-i kísérleti kórház munkatársai azonban a közelmúltban teljes érettségig tenyésztettek emberi petesejteket – számol be a Reuters.
Evelyn Telfer, a csapat tagja szerint kísérletüknek köszönhetően idővel új termékenységnövelő eljárásokat dolgozhatnak ki. A szakértők következő célja az, hogy optimalizálják a sejtfejlődést támogató körülményeket, és felmérjék, hogy mennyire egészségesek a létrejött petesejtek.
Kyle Orwig, a Pittsburghi Egyetem Magee-Womens Kutatóközpontjának biológusa a Science-nek azt mondta, a kísérlet kivételes. A szakértő nem vett részt a vizsgálat lebonyolításában.
A kutató úgy véli, az új módszerben megvan a potenciál, hogy idővel a gyakorlatban is alkalmazzák.
Már pácienseink is vannak
– tette hozzá a szakértő. Az érintett betegek kemoterápián átesett nők, a kezelés ugyanis károsíthatja a petesejteket, és akár teljes terméketlenséget is okozhat.
A szakértőknek még fel kell mérniük, hogy mennyire biztonságos a technika, illetve hogy mennyire egészségesek a módszerrel tenyésztett petesejtek.
Amennyiben sikerül növelni az eljárás megbízhatóságát, a technika nemcsak a különböző kezelésekben, de az emberi élet korai szakaszának alaposabb megértésében is segíthet.
(Kiemelt kép: Thinkstock)