A Curiosity marsjáró közelmúltban bemutatott felvételén különös kőzetformációk láthatóak – számol be az IFLScience. A kutatók a furcsa formákat „botszerű alakzatoknak” nevezték el.
A konteósoknak természetesen nem kellett sok, egyre több és több helyen jelent meg a hír, hogy megkövesedett organizmusokra, vagy éppen egy ősi civilizáció nyomaira bukkantak a vörös bolygón. A jelek alapján azonban nem egyszerű összeesküvés-elméletről van szó: néhány kutató is kiemelte, hogy a formációk földi kövületekre emlékeztetnek.
A Curiosity Twitter-bejegyzése szerint viszont a botszerű alakzatok kristályok, vagy olyan ásványok, melyek oldott kristályok helyét foglalták el.
Meanwhile, back on Mars… I’m checking out these stick-like figures. Each is about a quarter-inch long. Maybe they're crystals? Or they could be minerals that filled spaces where crystals dissolved away. Stay tuned! Science continues. pic.twitter.com/4oR70BVht3
— Curiosity Rover (@MarsCuriosity) January 4, 2018
A marsjáró múlt hónapban vette észre először a formációkat, majd az ünnepek alatt alaposabban is elemezte a régiót. A terület kémiai összetétele már akkor felkeltette a szakértők érdeklődését, amikor a Mars Reconnaissance Orbiter kimutatta, hogy a térségben sokkal több a kékes árnyalat, mint a szomszédos régiókban. A kutatók ezért úgy döntöttek, hogy a Curiositynek érdemes hosszabb ideig is tanulmányoznia a helyi talajt.
A szerkezet az Alpha Particle X-ray Spectrometer nevű berendezéssel elemezte a botszerű alakzatokat. Az eszköz alfa-részecskéket és röntgensugárzást bocsát a mintákra, a kőzetekből felszabaduló elektronok alapján pedig a kutatók következtetni tudnak az adott anyag összetételére.
A Curiosity a ChemCamet is bevetette a térség elemzésére. A marsjáró által gyűjtött adatokat jelenleg is vizsgálják a szakértők, így egyelőre nem tudni, hogy hogyan is jöttek létre a formációk. Remélhetőleg a közeljövőben kiderül az igazság.
Bár a Curiosity csapata egyelőre úgy véli, hogy valamilyen geológiai folyamattal születtek meg az alakzatok, néhány kutató másként látja a helyzetet. Barry DiGregorio, a Buckingham Asztrobiológiai Központ munkatársa például azt állítja, hogy a formák sokban emlékeztetnek az ordovíciumi nyomfosszíliákra.
Ashwin Vasavada, a NASA Jet Propulsion Laboratory szakértője és a Curiosity program kutatója a Space.comnak azt mondta, nem zárják ki, hogy az alakzatok biológiai eredetűek, de nem ez az elsődleges magyarázatuk. Mivel a formációk több irányban is szögletesek, így valószínűbbnek tűnik, hogy kristályformákkal van dolguk.
Ha sikerülne további botszerű alakzatokat is felfedezni a Marson, az sokat segítene a kialakulásuk megértésében.
(Kiemelt kép: Twitter/Curiosity Rover)