Az alvás, az álom még ma is misztikus, megfoghatatlan, nehezen kutatható terület. Főleg, ha állatokról van szó. Van azonban néhány elterjedt nézet, amelyeket már most megcáfolhatunk. Kezdjük is a lustaság világbajnokával, a lajhárral. Szó se róla, valóban lassú teremtés, ráérősen éli életét és feltűnően kerüli a hirtelen vagy gyors mozdulatokat. Mégsem alszik annyira sokat, mint gondolnánk: ez a lassított felvétel naponta 9-10 órát tölt álomban – olvasható a BBC-n.
Nem kevés, de például a koalák 14,5 órát szundítanak, de a csúcstartó a barna denevér a maga 20 órájával. Élete több mint 85 százalékát átalussza. A másik végletet a növényevő óriások jelentik, a zsiráfok és az elefántok csupán három-négy órát áldoznak pihenésre. Sajnos abból is ki kell ábrándítanunk mindenkit, hogy a macskák napjuk 90 százalékát sziesztával töltik. Közülük is a leghíresebb hétalvók az oroszlánok, akiket naphosszat árnyékos helyen fetrengve lehet megfigyelni.
A célirányos kutatás azonban bebizonyította, hogy az állatok királya sem süttetheti egész nap a hasát. Mindössze napi 14 órát. Sőt, attól függően, milyen sűrűn tűnhetnek fel rivális hímek, illetve veszélyt jelentő elefántok a környéken, akár még ennél kevesebbet.
Azt a bő fél napot bármilyen pózban végigdurmolják:
A cápák legendás tulajdonsága, hogy úszniuk kell, nehogy megfulladjanak, ha ugyanis nem mozognak, a víz nem áramlik át kopoltyúikon. Ez egyrészt nem igaz minden cápára, a dajkacápa például a szájukon pumpálva a szükséges vizet, lepihenhetnek a tengerfenéken. Kutatók azonban felfedezték, úszás közben is lehet aludni. A tüskés cápák látszólag soha nem pihennek, rájuk igaz: mozogj, ha oxigént akarsz. Csakhogy náluk ezt a folyamatot nem az agy, hanem a gerincvelő irányítja. Magyarul a cápák öntudatlan állapotban leledzenek annak ellenére, hogy testük folyamatos mozgásban van.