Nagyon ritkán lehet az ember szemtanúja csimpánz és leopárd találkozásának az afrikai vadonban. A feljegyzett esetek szerint a majmok ilyenkor hatalmas patáliát csapnak és – mivel a legjobb védekezés a támadás – a csapat agresszorként lép fel a magányos macska ellen. Sőt, egy esetben az emberszabásúak megrohamozták a leopárd vackát és megöltek egy kölyköt.
Fordult a kocka
A dolog azonban fordítva is elsülhet, és ki tudja, melyik a gyakoribb eset. Tudósok ugyanis most először, de bizonyítékot találtak arra, hogy a nagymacska ha teheti, megeszi legközelebbi rokonunkat.
Egy tanzániai nemzeti parkban kutatók 41 napig gyűjtötték leopárdok ürülékét, hogy azokból megállapítsák a ragadozó étrendjét. Az egyik hátrahagyott mintában pedig egy felnőtt nőstény csimpánz maradványait azonosították. Önmagában ez még nem jelenti azt, hogy a leopárd tényleg elejtette a majmot, hiszen gyakran lakmároznak már elhullott állatok teteméből is.
Mégsem olyan erősek
Így viszont más megvilágításba kerül három korábbi, titokzatos eset, amikor a megfigyelt csimpánzokon olyan mély sebeket találtak, amelyet nem okozhattak a fajtársakkal vívott csetepaték. Egy nagymacska támadása ezeket is megmagyarázná.
A történet viszont sokkal távolabbra mutat. A vadvilág ismerői korábban úgy gondolták, hogy a szervezetten élő, intelligens főemlősök életét nemigen nehezítik meg a ragadozók támadásai. Bár épp az említett nemzeti parkból vannak bizonyítékok oroszlántámadásokra is, eddig mindez nem tűnt komoly tényezőnek. Ha viszont a leopárd is felkerült a listára, a majmoknak – kiemelkedő értelmük és meglehetősen robosztus felépítésük ellenére is – úgy tűnik, van félnivalójuk az erdőben.