A német régészet legújabb kutatásaiból kiderül – melyet a Vondolanda táborának leletei alapján végeztek – hogy a rómaiak páratlan textiliparral rendelkeztek, olvasható a Múlt-kor történelmi portál oldalán.
Michael Tellenbach a mannheimi Reiss-Engelhorn Múzeum igazgatója elektronmikroszkóppal elemezte az ókori kelmék összetételét, amikor rájöttek, hogy olyan textilipari tömegtermelés alakult ki a Római Birodalomban, amelyhez hasonlót csak a késő-középkorban tudtak létrehozni.
A rómaiak tovább nem öltözködtek zsákszerű ruhákba, hanem formára igazították a kelméket.
A rómaiak már hordtak alsóneműt. Jól tudják ezt azóta, amióta a Villa Romane del Casale mozaikján bikinire emlékeztető ruhákban fürdőző nőket vettek észre. De hogy a nők hétköznap is viseltek-e fehérneműt ez még mindig kérdés.
A legionáriusok biztos, hogy egyfajta alsónadrágot hordtak nemi szervük védelmében. A földművesek pedig pelenkára emlékeztető ágyékkötőt vettek föl nap mint nap.
A katonák nem viseltek fényes egyenruhákat. Továbbá a hollywoodi filmektől eltérően piros ruháik sohasem voltak. A földszíneket és a zöld árnyalatait kedvelték. A vörös színt a nőknek tartották fent.
Gazdasági krízisben sem nem hagyták abba a divatolást, akkor is megtalálták a módját a szövetgyártásnak. Diocletianus idején például csalánból szőttek ruhákat.