Tech

Videón csillagunk hatalmas kitörése

Javier Zayas Photography / Getty Images
Javier Zayas Photography / Getty Images

Csillagunk mostanában éli 11 éves napciklusának legaktívabb szakaszát, aminek látványos jelei vannak. December 17-én például a Földdel ellentétes oldalon alakult ki koronakidobódás (CME), amelynek során nagy mennyiségű plazma lövellt ki az égitestből – írja a Space.com.

A NASA űridőjárási adatbázisának adatai alapján az anyag 3161 kilométer per másodperces sebességgel távozott. Mivel a régió nem bolygónk irányába nézett, a Földet nem fogják elérni a kitörés töltött részecskéi. A lassabb CME-k gyakran két-három nap alatt fejtik ki hatásukat bolygónkon, ha viszont ez a kitörés felénk nézett volna, kevesebb mint 18 óra alatt megérkeztek volna a részecskék.

Tíz nap alatt a mostani volt a negyedik túlsó oldali CME, ami egy nagyon aktív rejtett napfoltra utal. A régió egyelőre nincs a látótérben, és csak jövő héten fordulhat irányunkba.

Nem ez az esemény volt a naptevékenység egyetlen látványos példája december 17-én: két korábbi, a Nap délkeleti részén lévő CME helyén újabb kitörések történtek.

Az események során ionizált gázból álló felhők keletkeztek a felszín felett. Amikor az ilyen struktúrák instabillá váltak, visszahullanak vagy kitörnek az űrbe. Amikor a Föld egy-egy kitörés vonalában van, geomágneses vihar alakulhat ki, ami a magnetoszféra zavarával jár.

A mostani események nem bolygónk irányába történtek, ennek ellenére sikerült megörökíteni őket. „Különösen a második koronakidobódás mutat gyönyörű struktúrát kitörés közben” – írta Ryan French asztrofizikus az X-en közzétett bejegyzésében.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik